Chlina, Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła

CHLINA 55
42 – 439 ŻARNOWIEC
TEL. 32 644 91 63

< alt="" src="/files/images/DSCF7561.JPG" style="width: 1600px; height: 1066px;"/>
FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 975

Rys historyczny:

Parafia pw. Bartłomieja Ap. w Chlinie została ustanowiona prawdopodobnie w 1354 r.

Miejscowość, jako własność rycerska została założona w 1336 r. przez Leonarda Satyr (Satherus), Jakuba i Świętosława. Jak dowiadujemy się z opisu Adama Komorowskiego w 1747 r. była to wieś królewska należąca do Jana z Dobna Dobińskiego, burgrabi krakowskiego.

Pierwotny drewniany kościół został wybudowany w 1090 r., a obecna świątynia została wzniesiona staraniem wiernych i ks. Mikołaja Stanko w 1840 r. Jej uroczystego poświęcenia 21 czerwca 1885 r. dokonał biskup kielecki Tomasz Kuliński. W 1930 r. świątynia częściowo spłonęła, jednak udało się z niej ocalić m.in. ołtarze, ambonę i obrazy.

Na uwagę w wyposażeniu wnętrza zasługuje m.in. ołtarz główny z XVIII w. z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, dwa ołtarze boczne poświęcone św. Józefowi oraz św. Annie Samotrzeć, grupa Ukrzyżowania na belce łuku tęczowego oraz ambona z wizerunkami czterech ewangelistów.

Do parafii należą:

Miejscowości: Chlina, Udórz, Jeżówka (l7 numerów)

Kaplice filialne:

Kaplica pw. NMP Częstochowskiej w Udorzu

Święto patronalne (odpust parafialny):

24 sierpnia – św. Bartłomieja Ap.

26 lipca – św. Anny

W Udorzu: 26 sierpnia – NMP Częstochowskiej

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00 (Udórz), 12.00, 15.00

W dni powszednie: 18.00 (od listopada do marca o 16:00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Anatol Bujak

Poprzedni proboszczowie:

ks. Mieczysław Raszewski, ks. Stanisław Rozner, ks. Jan Błaszczyk

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Mazur, ks. Jan Gomułka, ks. Jerzy Kłys, ks. Konrad Sarwa (misjonarz św. Rodziny), o. Krzysztof Kotnis (paulin), o. Grzegorz Kotnis (paulin), o. Gordian Słaboń (paulin), o. Fidelis Sarwa (franciszkanin).

< alt="" src="/files/images/DSCF7559.JPG" style="width: 1600px; height: 1066px;"/>
FOTO: ks. Przemysław Lech

źródło: https://diecezja.sosnowiec.pl/113,chlina,-parafia-pw.-sw.-bartlomieja-apostola