Chrzanów-Kościelec, Parafia św. Jana Chrzciciela

parafia

  ul. Kościelna 2a    32-500 Chrzanów

  www.koscielec.org
  kancelaria@koscielec.org

Diecezja: Archidiecezja krakowska
Dekanat: Dekanat Chrzanów

Msze święte

Okres letni:
Dni powszednie: 7:00, 18:00
Niedziele święta: 6:45, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 17:30
Okres zimowy:
Dni powszednie: 7:00, 18:00
Niedziele święta: 6:45, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 17:30

Kancelaria parafialna

Aktualne informacje dostępne na: https://diecezja.pl/parafie/chrzanow-koscielec-parafia-sw-jana-chrzciciela/

Lokalizacja Chrzanów-Kościelec, Parafia św. Jana Chrzciciela

Mapa

 

Historia i znaczenie Parafii św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu

Parafia św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu to miejsce o bogatej historii i głębokim znaczeniu dla lokalnej społeczności. Założona wiele lat temu, parafia rzymskokatolicka stała się centrum duchowego życia mieszkańców tej części miasta. Kościół, zbudowany w stylu neogotyckim, przyciąga zarówno wiernych, jak i turystów swoją architekturą oraz atmosferą pełną modlitwy.

W kościele odbywa się wiele uroczystości religijnych, które gromadzą licznych parafian oraz gości z innych miejscowości. Msze święte odprawiane są regularnie przez cały tydzień: od poniedziałku do niedzieli, co pozwala wszystkim wiernym na uczestnictwo w nabożeństwach zgodnie z ich harmonogramem dnia codziennego.

Parafia organizuje również różne wydarzenia kulturalne i społeczne takie jak spotkania młodzieży czy wspólne modlitwy za zmarłych. Dzięki temu Parafia św. Jana Chrzciciela jest nie tylko miejscem kultu religijnego ale także ważnym ośrodkiem integracji społecznej.

Msze Święte – Harmonogram nabożeństw i uroczystości

W Parafii św. Jana Chrzciciela msze święte odbywają się codziennie o różnych godzinach aby umożliwić uczestnictwo jak największej liczbie wiernych. W tygodniu msza św rozpoczyna się zazwyczaj rano około godziny 7:00 a wieczorna eucharystia ma miejsce około godziny 18:00 lub 19:00 zależnie od dnia tygodnia.

W sobotę oraz niedzielę msze mają bardziej rozbudowany harmonogram co pozwala rodzinom na wspólne uczestnictwo we mszach bez względu na inne obowiązki domowe czy zawodowe jakie mogą mieć tego dnia.

Podczas specjalnych okazji takich jak Uroczystość Najświętszego Ciała czy sakramentu bierzmowania kościół jest szczególnie przygotowywany a liturgia wzbogacana jest dodatkowymi elementami takimi jak procesje czy chóry parafialne które dodają wyjątkowego charakteru tym dniom.

Duszpasterstwo młodzieży – Wsparcie duchowe dla młodych parafian

Duszpasterstwo młodzieży to jeden z kluczowych elementów działalności Parafii św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu gdzie młodzi ludzie mogą znaleźć wsparcie duchowe oraz rozwijać swoje relacje z Bogiem poprzez różnorodne formy aktywizacji religijnej takie jak rekolekcje wyjazdy integracyjne warsztaty tematyczne itp

Młodzież angażuje się również w życie liturgiczne naszej parafii pomagając podczas mszy jako ministranci lektorzy czy członkowie scholi co pozwala im czuć większą przynależność do wspólnoty kościelnej

Rodzice są zachęcani do aktywnego udziału razem ze swoimi dziećmi aby budować silniejsze więzi rodzinne oparte na wartościach chrześcijańskich dzięki czemu cała rodzina może czerpać korzyści płynące ze wspólnych działań religijnych

Zakończenie roku liturgicznego – Uroczyste obchody i błogosławieństwo

Zakończenie roku liturgicznego to czas refleksji podsumowań oraz dziękczynienia za miniony rok pełen łask bożego błogosławieństwa który obchodzony jest uroczyście przez wszystkich wiernych zgromadzonych wokół ołtarza naszego kościoła

Uroczystość ta obejmuje nie tylko tradycyjną mszę ale także specjalną modlitwa miłosierdzia bożego która stanowi moment zadumy nad mijającym rokiem jego radościami trudnościami sukcesami porażkami

Ksiądz proboszcz zawsze dba aby każda taka uroczystość była wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich obecnych kończy ją udzieleniem indywidualnego błogosławieństwa każdemu kto pragnie przystąpić po zakończeniu ceremonii

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *