Diecezja bielsko-żywiecka

Diecezja bielsko-żywiecka (łac. Dioecesis Bielscensis-Zyviecensis) – jedna z 4 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii krakowskiej. Została ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae populus, z 8 dekanatów ówczesnej diecezji katowickiej (Bielsko-Biała centrum, Bielsko-Biała zachód, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Istebna, Skoczów, Strumień i Wisła) i 6 z archidiecezji krakowskiej (Andrychów, Biała, Kęty, Oświęcim, Żywiec I i Żywiec II). Zajmuje obszar ok. 3000 km² i jest obecnie podzielona na 23 dekanaty, w skład których wchodzi 210 parafii (193 diecezjalne i 17 zakonnych)[3]. Diecezja liczy 798 000 mieszkańców w tym 698 000 wiernych katolików oraz 495 kapłanów diecezjalnych i 130 kapłanów zakonnych.

Podstawowe informacje

Państwo Polska
Województwo śląskie
Siedziba Bielsko-Biała
ul. Żeromskiego 5-7
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia Metropolia krakowska
Katedra św. Mikołaja
Biskup diecezjalny Roman Pindel
Biskup pomocniczy Piotr Greger
Biskup senior Tadeusz Rakoczy
Janusz Zimniak
Dane statystyczne (2017)
Liczba wiernych
• odsetek wiernych
678 000
88,3%
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
• w tym zakonnych
716
571
145
Liczba osób zakonnych 475
Liczba dekanatów 23
Liczba parafii 210
Powierzchnia 3000 km²

Lokalizacja na mapie

Dekanaty należące do Diecezji bielsko-żywieckiej

Parafie należące do Diecezji bielsko-żywieckiej

źródło fot. https://pl.wikipedia.org/

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *