Ełk – Parafia pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty

parafia

Msze Święte:

w niedziele i uroczystości:
8.00, 10.00, 12.00n(dla dzieci), 18.00 (dla młodzieży)
w dni powszednie:
6.45 (w adwencie)/ 8.00, 18.00

Adres:

Toruńska 1, 19-300 Ełk

strona www

Diecezja: Diecezja ełcka

Dekanat:

Rys historyczny: 1 lipca 1991 roku biskup warmiński Edmund Piszcz erygował parafię Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku. Została ona wydzielona z parafii Najświętszego Serca Jezusowego. W dniu 14 lipca na placu miejskim przy stadionie biskup pomocniczy diecezji warmińskiej Józef Wysocki odprawił pierwszą Mszę Świętą, a następnie poświęcił krzyż parafialny. W 1996 roku zakończono budowę kaplicy z częścią mieszkalną.  Podczas wizytacji kanonicznej dnia 10 kwietnia 2005 roku, ksiądz biskup Jerzy Mazur poświęcił plac pod budowę kościoła. 26 września 2006 roku Diecezjalna Komisja Sakralna zatwierdziła projekt budowy kościoła wykonany przez architekta z Warszawy prof. Andrzeja Miklaszewskiego. Kościół zbudowany jest na dwudziestu dziewięciu żelbetonowych palach o średnicy 80 i 100 centymetrów. Umiejscowiony jest na zboczu pradawnej, dziś zasypanej rzeki. Pale sięgają w głąb ziemi od dziewięciu do dziewiętnastu metrów. Wśród obecnych mieszkańców miejsce powstającej świątyni znane jest jeszcze do dziś jako „Górka Judyka”. Zimą przychodziły tu dzieci z całego Ełku, aby zjeżdżać na sankach, a latem cieszyli się kwitnącym ogrodem.
Odpusty: Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty – 27 grudnia, Dzień modlitw do Matki Boskiej Bolesnej – 15 września
Księgi parafialne: od 1991 r., kronika parafialna również od 1991 r.
Telefon: 087 610 11 77

Mapa