Gołdap – Parafia pw. św. Leona Wielkiego

parafia

Msze Święte:

7:00
9:00;  10:00 (kaplica w Kozakach)
11:00
12:30
17:00
Dni powszednie: 7:00; 17:00

Adres:

Krzywa 4, 19-500 Gołdap

strona www

Diecezja: Diecezja ełcka

Dekanat:

Rys historyczny: Miasto Gołdap zostało założone w 1564 r. przez księcia Albrechta. Ludność miasta od początku była w większości wyznania ewangelickiego. Mniejszością katolicką od 1770 r. opiekowali się OO. Jezuici z Tylży. Dopiero w 1894 r. utworzono w Gołdapi stałą placówkę duszpasterską. Kościół neogotycki, pobudowany po koniec XIX w., konsekrował Biskup Warmiński Andrzej Thiel, 25 czerwca 1894 roku, nadając mu patronów św. Leona i Bonifacego.
Wyposażenie: Wnętrze o układzie jednonawowym. W prezbiterium na osi umieszczona płyta ołta­rza wsparta na murowanej, słupkowej podstawie. Prezbiterium zwieńczone półkopułą, w której na malowanym przedstawieniu: Przemienienie Pańskie umieszczony jest drewniany krzyż z figurą Pana Jezusa. Na ścianie tęczowej kościoła nisze, w których umieszczono drewniane figury: św. Józefa (od strony zachodniej) i Matki Bożej z Dzie­ciątkiem (od strony wschodniej). Przy figurach umieszczono prostokątne obrazy: Jezu­sa Miłosiernego (od strony zachodniej) i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w bogato zdobionej, złotej, szerokiej ramie. Pod figurami znajdują się dwa ołtarze boczne w tym samym stylu co ołtarz główny, ambonka i chrzcielnica
Odpusty: św. Leona – 11 listopada, Matki Pocieszenia (I niedziela września), Miłosierdzia Bożego w Kozakach (II niedziela wielkanocna)
Księgi parafialne: od 1946, kronika parafialna od 1958
Telefon: 87 441 20 18

Mapa