Jak zorganizować bezpieczny transport zmarłego?
Przepisy prawa mówią, że transport zmarłych musi odbywać się w warunkach zapewniających bezpieczeństwo przewozu pod względem technicznym i sanitarnym. Oznacza to konieczność wyposażenia pojazdu przeznaczonego to transportu ciała w odpowiednie środki ochronne. Jakie konkretnie? Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich wymienia wśród nich:
- dobrze odizolowaną od kabiny kierowcy część ładunkową;
- system zabezpieczeń uniemożliwiających przesuwanie się trumny w trakcie podróży;
- podłogę wykonaną z materiałów łatwych w czyszczeniu i odpornych na działanie chemicznych preparatów dezynfekcyjnych;
- wydzielone miejsce na preparaty dezynfekcyjne, sprzęt czyszczący oraz jednorazowe rękawice ochronne.
To samo rozporządzenie określa procedury higieniczne, jakich należy przestrzegać w związku z transportem zmarłych, mianowicie: po każdym takim przewozie pojazd powinien być dokładnie dezynfekowany przy użyciu środków bakteriobójczych, wirusobójczych i grzybobójczych.
Jak wygląda transport zwłok na duże odległości?
Transport zmarłych na odległości większe niż te, które dzielą dom pogrzebowy i cmentarz, na przykład z zagranicy, stawia przed firmą funeralną jeszcze więcej wymagań technicznych i sanitarnych, a dodatkowo również formalnych. W takiej sytuacji należy bowiem nie tylko zadbać o wymienione wyżej środki bezpieczeństwa, ale także wyposażyć karawan w chłodnię gwarantującą zachowanie integralności zwłok podczas długiej podróży oraz uzyskać niezbędne zaświadczenia urzędowe zezwalające na ich przewóz przez granicę. Chcesz dowiedzieć się więcej o krajowym i międzynarodowym transporcie zmarłych? Tutaj uzyskasz wszystkie niezbędne informacje: https://www.puk.krakow.pl/uslugi/transport-zmarlych.