Jak przyjąć księdza po kolędzie?

Jak przyjąć księdza po kolędzie

Każdego roku, tuż po Świętach Bożego Narodzenia, każdy z polskich kościołów katolickich organizuje wizyty duszpasterskie, zwane także kolędą. W tym okresie księża odwiedzają parafian w ich domach. Głównym celem wizyty jest modlitwa wraz z mieszkańcami, poświęcenie domu oraz pobłogosławienie wiernych. Zazwyczaj w planie kolędy znajduje się jednak również kilka chwil na rozmowę pomiędzy księdzem i domownikami. Warto wiedzieć, że do wizyty duszpasterskiej trzeba się odpowiednio przygotować. W dalszej części tekstu dowiesz się, co należy zrobić, aby kolęda przebiegła w miłej, pozbawionej stresu atmosferze. 

Kolęda – Jak przygotować się do wizyty księdza?

Wizyta księdza po kolędzie u wielu osób wywołuje prawdziwą panikę. Jak się zachować? Jak powitać księdza na kolędzie? Gdzie położyć kopertę z ofiarą pieniężną? To tylko kilka spośród wielu kwestii, co do których występują spore wątpliwości. Warto pamiętać, że ksiądz, który przychodzi do nas po kolędzie to też człowiek. Nie wymaga więc wyjątkowej oprawy artystycznej ani idealnego przygotowania. Co do zasady, wizyta duszpasterska powinna być chwilą na wspólną modlitwę, błogosławieństwo mieszkańców domu, czy rozmowę pomiędzy wiernymi i kapłanem.

Wszystkich, którzy stresują się wizytą, jaką złoży im ksiądz po kolędzie, możemy uspokoić. Nie ma się czym martwić. Warto oczywiście wyposażyć się w listę przedmiotów, które będą potrzebne podczas wizyty księdza. Wspominamy o nich w kolejnym akapicie. Co do zasady, dobrym zwyczajem jest, by podczas kolędy w domu obecni byli wszyscy mieszkańcy. Jeżeli są to osoby silnie wierzące, z pewnością będzie im zależeć na wspólnej modlitwie czy błogosławieństwu.

Istotnym zagadnieniem może być również przyjmowanie księdza przez osoby, które z różnych względów na co dzień pozostają zdystansowane od kościoła katolickiego. Oczywiście nie ma obowiązku przyjmowania księdza po kolędzie. Nie ma również obowiązku wspólnej modlitwy. Kapłan, który nawiedzi nasz dom, z pewnością zrozumie sytuacje i uszanuje decyzję mieszkańców odnośnie ich podejścia do modlitwy. W takiej sytuacji wizyta zazwyczaj ograniczy się wyłącznie do rozmowy, w której ksiądz z pewnością będzie chciał bliżej poznać parafian. To jednak również okazja do zadania wszelkiego rodzaju nurtujących daną osobę pytań, czy zwyczajnej, szczerej konwersacji.

Co przygotować na wizytę duszpasterską?

Zagadnienie przygotowań do wizyty duszpasterskiej jest dosyć szerokie. Wszystko zależy bowiem od tradycji – czy to lokalnej, charakterystycznej dla danego regionu, czy też wypracowanej przez lata przez członków rodziny. Zazwyczaj na potrzeby kolędy przygotowuje się następujące przedmioty:

  • stół przykryty białym obrusem,
  • krzyż,
  • świece,
  • wodę święconą (na przykład w ozdobnej miseczce),
  • kropidło.

Warto jednak podkreślić, że powyższej listy absolutnie nie należy traktować jako wymagania księdza na kolędę. To jedynie wskazówki dotyczące tego, jak przygotować stół na kolędę. Często zdarza się, że w ramach wizyty duszpasterskiej rodzina podejmuje księdza obiadem, bądź innym posiłkiem. Oczywiście ta tradycja dotyczy głównie osób, które posiadają wyjątkowo dobre i bliskie relacje z kapłanem. W obecnych czasach coraz rzadziej jednak przyjmuje się księdza przy kuchennym stole.

Pytaniem, na które stosunkowo często można natknąć się w internecie, jest kwestia tego, skąd pozyskać wodę święconą. Wiele osób nie posiada jej przecież w domu. W takiej sytuacji należy udać się do kościoła. W okresie trwania kolędy w większości świątyń wystawione są specjalne naczynia, z których można pobrać wodę święconą. Jeżeli nie będziemy odpowiednio przygotowani, możemy również poprosić księdza, który odwiedzi nasz dom, o poświęcenie wody.

Istotną kwestią, nad którą zastanawia się wiele osób, jest tak zwana koperta, czyli ofiara na rzecz kościoła. W praktyce mówimy o pewnej kwocie pieniężnej, którą przekazujemy księdzu, zazwyczaj na wydatki związane z utrzymaniem, czy remontem świątyni. Zwyczajowo ofiarę powierza się w formie banknotów schowanych w kopercie. Często pojawiają się pytania o to, czy przysłowiowa koperta jest obowiązkowa? Jaką kwotę należy przeznaczyć na ofiarę na kościół? Odpowiedź jest złożona, ponieważ co do zasady nie ma obowiązku przekazywania księdzu jakichkolwiek kwot pieniężnych. Ofiara powinna być dobrowolna, a wierni, którzy decydują się na pomoc finansową parafii, mogą ustalić kwotę według własnego przekonania oraz indywidualnych możliwości.

Kup zestaw kolędowy

Jeżeli nie posiadasz w domu przedmiotów, o których wspominamy w powyższym artykule, nie musisz martwić się o to, jak przyjąć księdza po kolędzie. Odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku są tak zwane zestawy kolędowe. Zazwyczaj w ich skład wchodzą wszystkie najpotrzebniejsze artykuły, w tym drewniany krzyż, świeczniki, świeczki, kropidło oraz miseczka na wodę święconą. Decydując się na zakup takiego zestawu, otrzymujemy przedmioty, które możemy wykorzystać od razu. To wygodne rozwiązanie, ponieważ poszukiwanie oddzielnie kropidła, krzyża, czy świeczników wymaga czasu. Co więcej, tak skompletowany zestaw będzie znacznie bardziej atrakcyjny wizualnie, aniżeli przypadkowo dobrane dewocjonalia. Dzięki temu osiągniemy znacznie lepszy wygląd naszego stołu przygotowanego do wizyty duszpasterskiej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *