Jaminy – Parafia pw. św. Mateusza Apostoła

parafia

Msze Święte:

Niedziela: 9.00, 11.00, 12.30 (kaplica w Polkowie),  dni powszednie: 7.30;
w sezonie letnim niedziela: 9.00, 11.30, 10.00 (kaplica w Polkowie), święta zniesione: 10.00, 16.30, 11.30 (kaplica w Polkowie)

Adres:

Jaminy 14, 16-310 Sztabin

strona www

Diecezja: Diecezja ełcka

Dekanat:

Rys historyczny: Powstanie parafii datuje się na połowę wieku osiemnastego. Pierwszą świątynię p.w.Św. Mateusza Ap. ufundowała księżna Teodora Sapieżyńska w 1755 r. Jednak w 1789 r. kościół, nie wiadomo z jakich przyczyn, spłonął. Jeszcze tego samego roku król Stanisław August nakazał budowę świątyni, gdyż pobudowana naprędce kaplica miała kształt szopy krytej słomą. Jednak nie doszło do budowy obszerniejszej świątyni, gdyż drewno („a przysposobiono 480 kloców drewna”) zabrano na budowę kościoła w Suchowoli w cesarstwie rosyjskim. Dopiero w roku 1849 stanął kościół drewniany, przewieziony kosztem parafian, z pobliskiego Augustowa. W 1852 zbudowano organy. Kościół w ciągu następnych lat zyskiwał wspanialszy wygląd i bogatsze wyposażenie.
Wyposażenie: kościół pokryty blachą, oszalowany deskami, wnętrze w kolorze naturalnego drewna. Posiada trzy ołtarze. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Trójcy Św., u góry obraz MB Szkapleżnej oraz 12 figur Św. Apostołów. W lewym ołtarzu bocznym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia, a w ołtarzu po stronie prawej obraz Św. Mateusza Ap. i u góry Św. Anny. Powyżej opisane ołtarze i obrazy należą do zabytków. Zabytkami są też stacje (obrazy) Drogi Krzyżowej w formie medalionów, organy, obraz „Męczeństwo Św. Wawrzyńca”, a także kielich, puszki, ornaty, monstrancje, lichtarze, feletrony, dzwony (napędzane elektrycznie)
Odpust: św. Mateusza Apostoła – 21 września, Trójcy Przenajświętszej (I niedz. po Zesłaniu Ducha Św.), św. Wawrzyńca – 10 sierpnia
Księgi parafialne: od 1872, kronika parafialna od 1925
Telefon: 605 367 635

Mapa