Karolin – Parafia pw. Świętej Rodziny

parafia

Msze Święte:

9:00
10:30 (kaplica w Głębokim Brodzie)
12:00
Dni powszednie: 9:00 lub 17:00

Adres:

Karolin 31, 16-506 Giby

strona www

Diecezja: Diecezja ełcka

Dekanat:

Rys historyczny: Około 1796 r. w puszczy założono folwark Karolin. Po powstaniu listopadowym w 1830 r. Rosja chciała wykorzystać obecnych w tych okolicach filiponów do celów rusyfikacji, chociaż należeli oni do sekty zwalczanej przez cerkiew prawosławną i carów. Jedynie część filiponów przeszła do jednowierców – odłamu staroobrzędowców, którzy zachowując swoje obrzędy zgodzili się na ustanowienie duchownego prawosławnego. W 1842 r. otrzymali oni od rządu folwark Karolin i założyli wieś Pokrowsk. Później jednowiercy ze wsi Pokrowsk i Aleksandrowo przeszli całkowicie do kościoła prawosławnego. Pokrowsk był ich parafią, zaś parafią staroobrzędowców pobliski Pogorzelec. W 1846 r. rozpoczęto, a 5 lat później zakończono, budowę cerkwi pod wezwaniem Przenajświętszej Bogurodzicy Pokrowskiej (Opiekunki). W 1851 r. w Karolinie (Pokrowsku) zamieszkało około 10 zakonnic prawosławnych, które przebywały tutaj do 1902 r. Prawosławni i staroobrzędowcy w 1941 r. przenieśli się na Litwę. Katolikom z tego terenu, należącym przedtem do parafii Krasnopol, w 1921 roku utworzono parafię w Karolinie. W 1918 r. Rząd Polski przekazał świątynię katolikom, którzy w 1930 r. dobudowali wieżę i chór muzyczny i usunęli 8 kopuł.
Odpusty: Św. Rodziny (I niedziela po Bożym Narodzeniu), św. Jana Chrzciciela (niedziela po 24 czerwca), Narodzenia NMP (niedziela po 8 września)
Księgi parafialne: od 1922 r., kronika parafialna od 2007 r.
Wyposażenie kościoła: kościół zbudowany na planie krzyża greckiego, murowany z cegły, tynkowany, kryty blachą ocynkowaną. w kościele są trzy ołtarze. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Świętej Rodziny, a w zwieńczeniu obraz św. Jana Chrzciciela. W ołtarzach bocznych są obrazy Chrystusa Zmartwychwstałego i św. Antoniego Paderewskiego. Na sklepieniu głównej kopuły po czterech stronach umieszczono postacie Ewangelistów. Wystrój kościoła pochodzi z początku XX wieku.
Telefon: 604 130 205

Mapa