Kraków, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kościół Mariacki)

parafia

  pl. Mariacki 5    31-042 Kraków

  www.mariacki.com
  biuro@mariacki.com

Diecezja: Archidiecezja krakowska
Dekanat: Dekanat Kraków Centrum

Msze święte

Okres letni:
Dni powszednie: 6:00, 7:00, 8:00, 9:00, 10:00, 11:00
Niedziele święta: 6:00, 7:00, 8:00, 9:00, 10:00, 11:15, 12:00, 13:00, 18:30, 20:00
Okres zimowy:
Dni powszednie: 6:00, 6:30, 7:00, 7:30, 8:00, 8:30, 9:00, 9:30, 10:00, 10:30, 11:00, 18:30
Niedziele święta: 6:00, 7:00, 8:00, 9:00, 10:00, 11:15, 12:00, 13:00, 18:30, 20:00

Kancelaria parafialna

Aktualne informacje dostępne na: https://diecezja.pl/parafie/krakow-parafia-wniebowziecia-nmp/

Lokalizacja Kraków, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kościół Mariacki)

Mapa

 

Kraków – serce duchowe Polski

Kraków, jedno z najstarszych i najbardziej malowniczych miast w Polsce, jest miejscem o bogatej historii i kulturze. To właśnie tutaj znajduje się Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kościół Mariacki), która od wieków stanowi centrum życia religijnego mieszkańców. Kościół Mariacki to nie tylko miejsce kultu, ale również symbol Krakowa, przyciągający turystów z całego świata.

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kościół Mariacki) ma długą i fascynującą historię sięgającą XIII wieku. Została założona przez biskupa Iwona Odrowąża na miejscu wcześniejszego kościoła romańskiego. Przez wieki była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych oraz miejscem modlitwy dla pokoleń krakowian.

Obecnie parafia oferuje szeroki wachlarz nabożeństw, intencji mszalnych oraz innych form aktywności duchowej. Msze święte odbywają się codziennie zarówno w dni powszednie jak i w niedziele oraz uroczystości świąteczne. Parafianie mogą uczestniczyć we mszach świętych o różnych porach dnia, co pozwala na dostosowanie harmonogramu do własnych potrzeb.

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – historia i teraźniejszość

Historia Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kościół Mariacki) jest nierozerwalnie związana z dziejami Krakowa. Od momentu powstania kościelnej wspólnoty aż po dziś dzień parafia pełni kluczową rolę w życiu religijnym miasta. Kościół Mariacki znany jest przede wszystkim ze swojego imponującego wnętrza oraz słynnego ołtarza autorstwa Wita Stwosza – jednego z najważniejszych dzieł sztuki sakralnej w Europie.

Współczesna działalność parafii koncentruje się nie tylko na organizacji mszy św., ale także na licznych inicjatywach społeczno-kulturalnych skierowanych do wiernych wszystkich grup wiekowych. Cmentarz parafialny to miejsce spoczynku wielu zasłużonych krakowian oraz przestrzeń refleksji nad przemijaniem ludzkiego życia.

Aktualności dotyczące naszej parafii można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej oraz tablicach ogłoszeń umieszczonych przy wejściu do kościoła. Regularne komunikaty informują o planowanych nabożeństwach, spotkaniach modlitewnych czy też intencjach mszalnych zgłoszonych przez wiernych.

Życie duchowe wspólnoty – msze święte i nabożeństwa

Msze święte odprawiane są codziennie zarówno rano jak i wieczorem – od poniedziałku do piątku można uczestniczyć we mszy już od godziny 6:00 rano aż po ostatnią Eucharystię około godziny 18:00 lub później zależności od okresu liturgicznego czy specjalnej uroczystości . Na szczególną uwagę zasługują także piątki , kiedy to odbywa się adoracja Najświetszego Sakramentu .

W okresie wakacyjnym harmonogram mszy może ulegać zmianom , warto więc regularne sprawdzać aktualności dostępne online . Niedziela natomiast pozostaje dniem centralnym dla chrześcijańskiego życia wspólnotowego – wtedy też odbywa sie największa ilość eucharystii .

Spowiedź dostępna jest przed każdymi większym wydarzeniem liturgicznym jak również podczas wyznaczonych godzin każdego dnia tygodnia . Spowiednicy czekają gotowi by słuchać wyznań swoich braci sióstr oferując wsparcie duchowe pomoc moralną zgodną naukami Ewangelii Jezusa Chrystusa .

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *