Nabożeństwo fatimskie – czym jest i jak przebiega?

Nabożeństwo fatimskie - czym jest i jak przebiega

Nabożeństwo fatimskie to niezwykle ważna uroczystość w każdej parafii, która odbywa się w 13 dniu każdego miesiąca, w okresie od maja, aż do października, przez łączny okres sześciu miesięcy. Pomimo tego, że wielu wiernych czynnie uczestniczy w tych uroczystościach kościelnych, warto przybliżyć wszystkie najważniejsze informacje dotyczące popularnego nabożeństwa fatimskiego. Ile trwa nabożeństwo fatimskie? Co to jest nabożeństwo fatimskie? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Co to jest nabożeństwo fatimskie?

Nabożeństwo fatimskie- co to jest? Jest to jedna z najważniejszych uroczystości wynagradzających w Kościele Katolickim. Nazywane jest także nabożeństwem pięciu pierwszych sobót miesiąca. Odbywa się ono ku czci Matki Boskiej i upamiętnieniu objawień fatimskich, które miały miejsce. Jego głównym celem jest wynagrodzenie Matce Boskiej Fatimskiej zniewagi Jej Niepokalanego Serca, które otrzymała od wielu grzeszników. Co więcej, nabożeństwo fatimskie jest swojego rodzaju odpowiedzią do odmawianej modlitwy różańcowej, jak również doskonałą okazją do pokuty za grzechy i nawrócenie na drogę miłości i wiary. Uczestnictwo w nabożeństwie fatimskim przyczynia się do ocalenia wielu ludzi od potępienia, jak również wielu katastrof cywilizacyjnych, które zostały przez Matkę Boską zapowiedziane w trakcie objawień.

Matka Boska w 1917 roku objawiała się 13 maja, 13 czerwca, 13 lipca, 13 sierpnia, 13 września i 13 października trzem pastuszkom – Łucji dos Santos oraz jej dwóm młodszym kuzynom – Franciszkowi i Hiacyncie Marto.

Matka Boska przekazywała dzieciom treść swoich objawień, prosząc, by przez sześć kolejnych miesięcy zjawiali się 13 każdego miesiąca. Podczas objawień Matka Boska przekazała dzieciom informacje, że Pan Jezus chce ustanowić na świecie nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca. Dzięki temu wierni lepiej ją poznają i pokochają.

Nabożeństwo fatimskie jest to uroczystość, która cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem. W Polsce ponad 71% parafii Kościoła Katolickiego odprawia uroczystości ku czci Matki Boskiej Fatimskiej. Pierwsze nabożeństwo fatimskie miało miejsce w pierwszą sobotę lipca 1987 roku. Zostało odprawione przez Jana Pełzioła, który był kustoszem sanktuarium w Wąwolnicy. Nabożeństwo fatimskie zostało zainicjowane przez sprowadzenie i poświęcenie figury Matki Boskiej Fatimskiej przez Ojca św. Jana Pawła II, które miało miejsce 12 czerwca 1987 roku na Jasnej Górze. W 2020 roku obchodzono 33 rocznicę odprawiania nabożeństw fatimskich.

Nabożeństwo fatimskie kiedy?

Nabożeństwo fatimskie, kiedy jest odprawiane? Wiele osób zastanawia się, dlaczego nabożeństwo fatimskie obchodzone jest 13 dnia miesiąca, od maja do października. Ewentualnie nabożeństwo może zostać odprawiana także w pierwszą sobotę miesiąca. Jest to dzień wybrany przez Niebo, oznaczający dzień objawienia. W maju 1917 roku Maryja prosiła- „Przyszłam was prosić, abyście tu przychodzili przez 6 kolejnych miesięcy, dnia 13 o tej samej godzinie(…)”. Matka Boska objawiała się zawsze w tym konkretnym dniu. Nic więc dziwnego, że kult fatimski jest z tą datą nieodłącznie związany. Matka Boża ukazała się dzieciom na krzewie zwanym ilex. Jest to karłowata odmiana dębu.

Nabożeństwo fatimskie

Nabożeństwo fatimskie przebieg

Nabożeństwo fatimskie przebieg posiada niezwykle precyzyjnie i jasno określony. Nabożeństwo fatimskie- jak wygląda? Przede wszystkim możemy wyróżnić jego poszczególne elementy.

Spowiedź wynagradzająca

Do spowiedzi wynagradzającej należy przystąpić w pierwszą sobotę miesiąca. Dzięki temu będziemy mogli przyjąć Komunię Świętą w stanie łaski uświęcającej. Co więcej, do spowiedzi świętej możemy przystąpić także w innym czasie niż pierwsza sobota miesiąca- nawet tydzień przed lub po niej.

Różaniec wynagradzający

Podczas objawień Matka Boska Fatimska prosiła o odmawianie różańca. W związku z tym częścią nabożeństwa fatimskiego jest odmawianie różańca w intencji próśb i podziękowań do Matki Bożej Fatimskiej. Zaznaczyć należy, że różaniec wynagradzający odmawiany jest za pięć zniewag Matki Boskiej Fatimskiej. Pierwsza z nich to obelga przeciwko Niepokalanego Poczęcia. Druga to obelga przeciwko Jej Dziewictwu. Trzecia zniewaga dotyczy Jej Bożego Macierzyństwa. Czwarta obelga dotyczy prób wpojenia w serca dzieci wzgardy, obojętności oraz nienawiści do Matki Boskiej. Ostatnia, piąta zniewaga dotyczy bluźnierstwa, które zaburzają Święte wizerunki Matki Boskiej.

Msza Święta 

Nabożeństwo fatimskie rozpoczyna się od Mszy Świętej z dopasowanym, starannie przemyślanym kazaniem, a więc przemową duszpasterza, którego zadaniem jest nauka i wartościowe przekazanie treści religijnych. Podczas Mszy Świętej, każdy wierny, który pragnie uczestniczyć całym sercem w nabożeństwie fatimskim, powinien odmówić pięć tajemnic w intencji wynagradzającej. Co więcej, podczas Mszy Świętej nie powinniśmy zapomnieć także o rozważaniu jednej bądź wielu tajemnic różańcowych, które powinno trwać około 15 minut. Co ciekawe, Matka Boska określiła taki rodzaj modlitwy jako forma dotrzymania jej towarzystwa. Jedną z form rozważania jest właśnie wysłuchanie kazania na Mszy Świętej.

Procesja dla Matki Boskiej Fatimskiej

Kolejnym etapem nabożeństwa fatimskiego jest procesja, w której biorą udział wszyscy wierni. To, co jest dla takiej procesji znakiem rozpoznawczym, jest obecność figury Matki Boskiej Fatimskiej, która noszona jest przez cały czas trwania procesji. Podczas trwania pochodu odmiany jest różaniec. Co więcej, oprócz noszenia jednej, głównej figury Matki Boskiej Fatimskiej, wierni, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w procesji, niosą ze sobą także lampiony bądź świece. Dzięki nim tworzony się doskonały nastrój, który sprzyja wyciszeniu, głębokiej modlitwie i oddaniu czci i uwielbienia Matce Boskiej. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że podczas procesji oprócz odmawiania różańca śpiewane są także pieśni Maryjne. Procesja odbywa się wkoło Kościoła.

Ile trwa nabożeństwo fatimskie?

Oprócz tego, że chcemy dowiedzieć się, jak przebiega nabożeństwo fatimskie, to dodatkowo warto wiedzieć, jak długo trwa całą uroczystość Kościoła Katolickiego. Chcąc wsiąść udział w całej uroczystości, od samego początku, aż do końca, warto wygospodarować sobie około 3 godzin.

Nabożeństwa fatimskie to jedno z najważniejszych uroczystości, które upamiętnia i czci Matkę Boską Fatimską. Podczas objawień Matka Boska prosiła o gorące modlitwy, przewidując ból i cierpienie swoich dzieci, jak również ogromną ilość grzeszników trafiających do piekła.

Nabożeństwo fatimskie – tajemnica i przebieg

Nabożeństwo fatimskie to specyficzna forma modlitwy, która swoje korzenie ma w przekazach z Fatimy. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest i jak przebiega? To pytanie zadaje sobie wielu parafian naszej parafii.

Zgodnie z tradycją, nabożeństwo fatimskie odbywa się w pierwsze soboty miesiąca. Msza święta rozpoczyna cały obrzęd, po którym następuje adoracja Najświętszego Sakramentu i medytacja tajemnic różańcowych. Ważnym elementem jest także spowiedź oraz Komunia Święta przyjęta na intencje wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi.

W naszej parafii św., nabożeństwa te są nieodłącznym elementem życia duchowego parafian już od wielu lat. W czerwcu 2024 roku będziemy obchodzić jubileuszowy rok tego pięknego zwyczaju.

Parafia – miejsce spotkań i modlitwy

Kościół to nie tylko budynek – to przede wszystkim wspólnota wiernych gromadzących się na msze święte czy inne uroczystości kościelne. Nasza Parafia św., położona w samym sercu miasta, stanowi dla lokalnej społeczności miejsce, gdzie mogą oni nie tylko modlić się podczas mszy, ale także spotykać się na co dzień.

Nasza parafia jest otwarta dla wszystkich – zarówno w dni powszednie, jak i w niedziele. Msze święte odbywają się codziennie rano oraz wieczorem. W okresie wakacyjnym wprowadzamy dodatkowe godziny mszy św., aby każdy mógł znaleźć dla siebie dogodny termin.

Na terenie naszej parafii znajduje się również cmentarz parafialny – miejsce spoczynku wielu pokoleń naszych parafian. Cmentarz ten jest ważnym elementem historii naszej społeczności i stanowi miejsce modlitwy za zmarłych.

Aktualności z życia Parafii

W ramach aktualności z życia Parafii św., warto przypomnieć o nadchodzących wydarzeniach. Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na uroczystość Ewangelii Życia – moment refleksji nad wartością ludzkiego istnienia oraz pięknem daru życia danego nam przez Boga.

W poniedziałek natomiast zapraszamy do udziału w nabożeństwie fatimskim, które będzie miało szczególny charakter ze względu na zbliżającą się rocznicę objawień Fatimskich.

Modlitwa to ważna część życia każdego chrześcijanina. W środy i piątki zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, które są doskonałą okazją do pogłębienia swojej wiary i zrozumienia tajemnic naszej religii.

Nasza parafia to miejsce, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie – niezależnie od wieku czy stopnia zaangażowania w życie kościelne. Zapraszamy do wspólnej modlitwy oraz uczestnictwa w życiu naszej parafii.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *