Okartowo – Parafia pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny

parafia

Msze Święte:

8:00
10:00 (kaplica w Cierzpiętach)
12:00
Dni powszednie: 17:00

Adres:

Okartowo 9, 12-250 Orzysz

strona www

Diecezja: Diecezja ełcka

Dekanat:

Rys historyczny: Pierwsze wzmianki o powstaniu kościoła datowane są na około 1500 rok w okresie panowania na tych ziemiach Zakonu Krzyżackiego. Świątynia wzniesiona przez Krzyżaków była pod wezwaniem Świętego Bartłomieja i stała na miejscu zniszczonego wcześniej przez Litwinów zamku krzyżackiego. Po 1530 roku w wyniku sekularyzacji Prus, kościół przeszedł w ręce ewangelików. W 1799 roku na fundamentach starego kościoła wzniesiono nowy kościół z kamienia polnego. Kościół miał trzy nawy o jednakowej wysokości, kryte płaskim drewnianym stropem. W wyniku działań wojennych podczas pierwszej wojny światowej kościół uległ silnemu zniszczeniu. Stopniowe zmniejszanie się na tych terenach liczby ludności o wyznaniu ewangelickim i niemożność utrzymania kościoła, który zaczął popadać w ruinę, to powody przekazania w końcówce lat 70-tych świątyni społeczności katolickiej. Parafię rzymskokatolicką pw. Niepokalanego Serca NMP erygował 5 listopada 1984 roku Ks. Biskup Jan Obłąk, Biskup Warmiński.
 Odpust: Niepokalanego Serca NMP (sobota po Uroczystości Najśw. Serca Pana Jezusa)
Księgi parafialne: od 1984
Wyposażenie kościoła: Obecnie jest to kościół murowany z cegły na rzucie prostokąta, bez wydzielonego prezbiterium. Dolna część wieży usytuowana w obrębie murów, górna nadbudowana i oszalowana deskami w zwieńczeniu mała wieżyczka. Dach przykrywający korpus kościoła dwuspadowy, kryty dachówką holenderską,
a wieża – gontem. Układ wnętrza uległ częściowej zmianie. Budowla zachowała układ trójnawowy, jednak nawę środkową podwyższono na skutek wprowadzenia stropu kolebkowego. W kościele zachował się barokowy ołtarz z amboną z XVII w., która została zdjęta. Ołtarz znajduje się w centralnej części nawy głównej kościoła.
Wykonany z drewna wypełnia całą przestrzeń między jedną, a drugą ścianą nawy głównej. W kościele znajdują się dwa piękne drewniane żyrandole z 1914- 1920 r. zwisające ze stropu w połowie wysokości.
Telefon: 501 841 570

Mapa