Parafia BĘCZKÓW, Św. Jana z Dukli

parafia

Adres:
26-008 Górno
Bęczków, ul. Jana Pawła II 6
tel. 609-339-196

Proboszcz:
ks. Stanisław Zieliński, KHM, mgr teol., ur. 1960 (Pilica – diec. sosnowiecka), wyśw. 1986, mian. 1997

Rys historyczny:
W przeszłości teren obecnej parafii Bęczków należał do parafii Leszczyny. Odległość między najdalej położonymi domami Bęczkowa a kościołem parafialnym wynosiły około 5 km. Mieszkańcy tej miejscowości od dawna starali się – wierząc w swoje siły i czując taką potrzebę – o zorganizowanie parafii, a w przyszłości budowę kościoła parafialnego. W lipcu 1996 r. utworzył się Komitet Budowy Kościoła. Plac pod kościół został podarowany na rzecz parafii przez Władysława Doleżańskiego.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat masłowski

Bp Kazimierz Ryczan widząc taką potrzebę, a także zdeterminowanie mieszkańców Bęczkowa, z życzliwością odniósł się do ich próśb i z końcem czerwca 1997 r. wydał decyzję o utworzeniu parafii. Pasterz diecezji zalecił, by w pierwszym rzędzie wybudowana została kaplica. Miesiąc po wydaniu dekretu o utworzeniu parafii bp Mieczysław Jaworski poświęcił plac pod budowę kaplicy. Zapał mieszkańców był tak duży, że w ciągu kolejnych kilku tygodni kaplica została wybudowana..

W 1998 r. rozpoczęło się organizowanie cmentarza grzebalnego, a rok później bp Kazimierz Ryczan poświęcił ogrodzony cmentarz, pod który działki ofiarowało kilku parafian. W kolejnym roku przystąpiono do budowy plebanii, która ukończono w 2003 r. a zaraz potem rozpoczęto przygotowanie dokumentów związanych z budową kościoła.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *