Parafia BRZEZINKI, NMP Królowej Świata

parafia

Adres:
26-001 Masłów, Brzezinki nr 41
tel. 41-311-11-00

Proboszcz:
ks. Zbigniew Kądziela, KHK, ur. 1962 (Radłów – diec. tarnowska), wyśw. 1989, mian. 2015

Rys historyczny:
Dawniej w Brzezinkach istniał dwór, który w 1777 r. ufundował bp Kajetan Sołtyk. Na rzece Lubrzance była kuźnica, należąca do biskupów krakowskich. Doważono do niej rudę  żelaza z pobliskich okolic i Barczy. Pozostałością po kuźnicy jest zachowany do dzisiaj zarys stawu ze szczątkowym wałem od strony zachodniej.  

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat masłowski

Parafia powstała w 1957 r. dekretem bp Czesława Kaczmarka została wydzielona z parafii Masłów, Leszczyny i Wzdół. Już wcześniej zbierali się licznie na nabożeństwach przed małą kapliczką mieszkańcy Brzezinek i okolicznych wiosek. Pierwszy drewniany, niewielki kościół powstał na tzw. kowalówce, gruncie należącym do kiedyś do miejscowego kowala. Wybudował go ks. Marian Cygankiewicz, wikariusz z parafii Masłów, zasłużony duszpasterz i pierwszy proboszcz parafii Brzezinki. Kościół pełnił funkcje sakralne długi czas,  potem został rozebrany.

W 1988 r. rozpoczęto budowę nowej murowanej świątyni, według projektu architekta Zbigniewa Grządzieli. Nowy kościół konsekrował bp Kazimierz Ryczan w 2000 r. W kościele znalazły swoje miejsce elementy sakralne z drewnianego kościoła: ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej oraz dwie figury. Ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej został odnowiony i obecnie stanowi on osobną kaplicę. W 2000 r. parafia ufundowała tablicę pamiątkową ku czci śp. ks. kan. Cygankiewicza

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *