Parafia Bystrzyca, pw. Wniebowzięcia NMP

Msze święte: niedziele: 9, 11:30
święta: 9, 17
dni powszednie: 8
Kancelaria: czynna codziennie po Mszy św.
Adres: Bystrzyca 26a
20-258 Lublin 62
Księża : Marzycki Krzysztof Bolesław
Historia parafii: Jedna z najstarszych par. lubelskich. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1325 r. Granicami swymi obejmwała m. in. teren obenych par: w Sernikach, Łuszczowie, Kijanach, Niemcach. Pliszczynie. Była uposażona w pola uprawne, łąki i dziesięciny z kilku folwarków. Ze względu na rozległy teren par. istniały k-ły filialne, obsługiwane przez duszpasterzy z Bystrzycy. Dawne wizytacje , obok proboszcza wymieniają w parafii wikariusza i rekora istniejącej tu szkoły parafialnej. Był także szpital. Na ożywienie życia religijnego wpływała m. in. działalność bractwa Św. Trójcy ( od XVIII w.), III zakonu św. Franciszka i in. Działała też biblioteka licząca w okresie międzywojennym ok. 400 pozycji.
Obecnie istniejący cmentarz grzebalny założono w 1892 r. ( stary zamknięto w 1948 r.) Par. wchodziła w skład archidiakonatu lubelskiego, dek. Parczew. Od pocz. XIX należała do dek. Lubartów, później Łęczna, obecnie Lublin-Podmiejski.
W latach 1876-95 był tu proboszczem znany historyk, ks. Jan Ambroży Wadowski.
W archiwum przechowuje sie m.in. metryki ślubów od 1622 r., urodzonych od 1723 r., zmarłych od 1770, kronikę par. od 1975.
Kościół:
Miejscowości: Bystrzyca, Bystrzyca kol., Charlęż, Dziuchów, Sobianowice kol., Sobianowice w., Swoboda,

źródło: https://archidiecezjalubelska.pl/parafia/?id=101928