Parafia CEREKWICA par. pw. św. Mikołaja

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat żniński

CEREKWICA par. pw. św. Mikołaja

Dekanat żniński

88-400 Żnin

Cerekwica
tel: 52 560 05 24
e-mail: znin2@parafie.org.pl

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Tomasz NAWROCKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 11:00
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

Pierwszą świątynię zbudowano prawdopodobnie w XI-XII wieku. Dzisiejszy kościół św. Mikołaja pochodzi z przełomu XIII i XIV stulecia i jest jednym z najstarszych kościołów gotyckich na Pałukach – najstarszą częścią jest gotycki portal pochodzący z pierwotnego XIII-wiecznego obiektu oraz szczyt z XVI wieku. Świątynia była kilkakrotnie przebudowywana w XVI, XVII i XIX wieku, a obecny neogotycki jej kształt jest efektem zmian z 1850 roku, z zachowaniem elementów poprzednich budowli. Kościół zbudowany został z cegły, posiada jednonawowe wnętrze, z prosto zamkniętym prezbiterium. W prezbiterium i nawie stropy są płaskie, w kaplicy zaś sklepienie jest krzyżowe. Zabytkowe rzeźby: Pelikan (1860 r.), krzyż (XVIII w.), obrazy: św. Antoni (ok. 1800 r.), św. Mikołaj (ok. 1800 r.), Wniebowzięcie NMP (1860 r.), ołtarz główny z poł. XVIII wieku, przebudowany w wiekach XIX i XX.

Święto patronalne:
św. Mikołaj, 6.12

Inne kościoły i kaplice:
Kaplica cmentarna w domu pogrzebowym
Kaplica pw. NMP Królowej Polski, Matki Bolesnej w Słębowie