Parafia CISÓW, Św. Wojciecha b. m.

parafia

Adres:
26-021 Daleszyce, Cisów nr 78
tel. 41- 312-75-88

Proboszcz:
ks. Tomasz Baranowski, mgr teol., ur. 1968 (Jędrzejów, bł. Wincentego Kadłubka), wyśw. 1994, mian. 2014

Kaplice:
Widełki

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat daleszycki

Rys historyczny:
Na drodze z Daleszyc do Rakowa leży miejscowość Cisów. Znana był już z pewnością w XV w., a źródła wzmiankują nawet jej dziedzica Przedbora herbu Pobóg. Tutaj mieszkał także Jan Chryzostom Pasek. Na wzgórzu, z którego rozciąga się piękny widok na Cisowski Park Krajobrazowy, stoi kościół parafialny pw. św. Wojciecha. Powstał w 1758 r. z fundacji biskupa krakowskiego Stanisława Załuskiego. Świątynię konsekrował w 1817 r. bp kielecki Wojciech Górski. Kościół jest murowany z kamienia, tynkowany. Posiada dwuprzęsłową nawę i prezbiterium zamknięte wielobocznie. Harmonijnie zaprojektowane wnętrze jest pełne figur świętych, apostołów, scen biblijnych – przed wiekami mogą być swoistą katechezą dla wiernych. W barokowym z elementami klasycyzmu ołtarzu głównym znajduje się obraz Ukoronowania Matki Bożej i św. Wojciecha. W bocznych ołtarzach po prawej stronie – obraz Ukrzyżowania Pana Jezusa z klęczącą pod krzyżem św. Marią Magdaleną, po lewej ołtarz z obrazem św. Andrzeja.

Czy wiesz, że…
W tych latach w lasach cisowskich walczyli żołnierze AK z oddziału Wybranieckich pod dowództwem pułkownika „Barabasza”. W Cisowie zorganizowano szpital polowy, a ludność z narażeniem życia pomagała partyzantom. Każdego roku od wielu lat kombatanci, żołnierze AK, ich rodziny i potomkowie spotykają się w cisowskim kościele na Mszy św., aby modlić się za poległych bohaterów.  Przybywają tu z różnych zakątków Polski i świata, a ta świątynia jest dla nich jak kościół garnizonowy. Kombatanci tak związani z Cisowem wspierali remont świątyni. Ufundowali także kilka tablic pamiątkowych i pomnik. Szczególnie wymownym znakiem jest obraz Matki Bożej Patronki Żołnierzy Armii Krajowej. Taki sam został kiedyś podarowany Papieżowi Janowi Pawłowi II.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *