Parafia DRUGNIA, Św. Wawrzyńca diak. m.

parafia

Adres:
25-016 Pierzchnica, Drugnia nr 23
tel. 41-353-91-95

Proboszcz:
ks. Andrzej Ligenza, mgr teol., ur. 1975 (Kurzelów), wyśw. 2000, mian. 2021

Rys historyczny:
1450 r. – ta data widnieje na portalu wejścia do kaplicy bocznej kościoła w Drugni i jest ona przyjęta za rok budowy pierwszego kościoła. Ks. J. Wiśniewski, powołując się na „Kodeks dyplomatyczny Małopolski” uznał, że wieś istniała już w 1268 r., ale historycy zakwestionowali autentyczność dokumentu lokacyjnego. Zapewne wieś istniała w XII w., ale nie była parafią.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat chmielnicki

Niszczycielskie pożary
W poł. XV wieku istniał w Drugni kościół murowany. Z 1598 r. pochodzi dokument informujący o wybudowaniu nowej kaplicy w miejscu starej, która „od niepamiętnych czasów” stała we wsi. Wzniósł ją ks. Jan Lusti ok. 1679 r., a jeszcze źródła z poł. XVIII w. mówią o dobrym stanie świątyni, ale potem jej losy skrywa tajemnica. Po dziś dzień krążą legendy o kościele, który zapadł się w pobliskim lesie zwanym „Dąbrową”…

Drewniany jednonawowy kościół z tego okresu uległ spaleniu wraz z plebanią w 1617 r. W kościele znajdował się obraz Matki Boskiej otoczony szczególnym kultem, ufundowany przez Hipolita Kowalskiego. 1876 r., 19 kwietnia, czwarta po południu – kolejny pożar, z płomieni ocalała jedynie murowana zakrystia, srebrna monstrancja i dwa kielichy z paterami. Spłonął również cudowny obraz. Pożar powstał w Wielki Piątek od świec przy grobie Pana Jezusa.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *