Parafia DZIEKANOWICE par. pw. św. Marcina

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat pobiedziski

DZIEKANOWICE par. pw. św. Marcina

Dekanat pobiedziski

62-261 Lednogóra

Dziekanowice 50
tel: 61 427 47 88
e-mail: pobiedziska1@parafie.org.pl

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Sławomir KOZIK

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 11:00, 9:30 Lednogóra
Dni powszednie: 17:30

Rys historyczny

Pierwszy kościół został ufundowany przed 1404 rokiem. Kolejną drewnianą świątynię wzniesiono w połowie XVIII wieku, spłonęła jednak sto lat później. Obecny, murowany kościół w stylu neogotyckim pochodzi 1856 roku. Jest to budowla składająca się z prostokątnej nawy, zamkniętej od wschodu wieloboczną apsydą. Od zachodu do bryły przylega czworoboczna wysoka wieża, zwieńczona ośmioboczną latarnią z krzyżem. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z XIX wieku. Świątynię konsekrowano w 1937 roku.

Święto patronalne:
św. Marcin, 11.11

Inne kościoły i kaplice:
kościół filialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lednogórze