Parafia GARTATOWICE, Św. Floriana m.

parafia

Adres:
28-404 Kije, Gartatowice nr 79
tel. 41-356-83-45

Proboszcz:
ks. Tadeusz Pluta, ur. 1959 (Zborówek), wyśw. 1984, mian. 1996

Rys historyczny:
Parafia Gartatowice w gminie Kije jest stosunkowo młoda. 19 marca 1985 r. powstał samodzielny ośrodek duszpasterski, który wydzielono z macierzystej parafii w Kijach i z parafii Sędziejowice.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat pińczowski

Parafia powstała dekretem bpa Stanisława Szymeckiego 16 stycznia 1992 r. Jej pierwszym proboszczem  został mianowany ks. Henryk Rusak, ówczesny wikariusz parafii Kije, który w parafii pracował do 1996 r. Był on także budowniczym kościoła.  Parafianie ufundowali mu pamiątkową tablicę w przedsionku świątyni.

Świątynię  wybudowano w latach 1984-1987 przy dużym zaangażowaniu mieszkańców. Ołtarz główny zdobią malowidła ścienne. Kościół wyposażono tak, by mógł sprawować miejsce kultu. Nie obyło się jednak bez trudności, które związane były z problemami, jakie czyniły  władze komunistyczne – z jednej strony, z drugiej z ciągłymi sporami i podziałami wewnątrz samej wspólnoty (część mieszkańców przyzwyczaiła się już do starej parafii w Sędziejowicach i nie zaakceptowała przynależności do nowej).

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *