Parafia GIEWARTÓW par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat słupecki

GIEWARTÓW par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Dekanat słupecki

62-402 Giewartów

ul. Parkowa 2
tel: 63 276 61 21
e-mail: slupca2@parafie.org.pl
www: strona parafii
fb: profil facebook

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Jacek DZIEL

Porządek Mszy św.

Niedziele: 7:30, 9:30, 11:30
Dni powszednie: 17:00, 18:30

Rys historyczny

Parafia została erygowana w XIV wieku. Pierwotny kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych był drewniany i istniał zapewne już na początku XV wieku. Kolejna świątynia, także drewniana, stanęła w roku 1762, a obecny kościół, murowany, z wieżą nakrytą dachem namiotowym został wzniesiony w latach 1907-1914, wg. projektu inż. Chodaka z Warszawy. Posiada neogotycki styl, jego konsekracja odbyła się 8 maja 1914 roku. Ołtarze, chór i większość mebli są dziełami Stanisława Matejki – wnuka słynnego malarza Jana. Okna zdobią witraże w stylu Młodej Polski. Cennym zabytkiem jest też ludowy krucyfiks w ołtarzu głównym, datowany na XVII wiek. Kościół otaczają kapliczki – stacje Drogi Krzyżowej.

Święto patronalne:
Podwyższenie Krzyża Świętego, 14.09
św. Roch, niedziela po 16.08
św. Walenty, 14.02

Inne kościoły i kaplice:
kościół pw. św. Rocha na cmentarzu parafialnym