Parafia GNIEWKOWO par. pw. św. Mikołaja i św. Konstancji

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat gniewkowski

GNIEWKOWO par. pw. św. Mikołaja i św. Konstancji

Dekanat gniewkowski

88‑140 Gniewkowo

ul. Kościelna 2
tel: 52 351 07 55
e-mail: gniewkowo3@parafie.org.pl

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Tadeusz KRZYMIŃSKI
Wikariusz: ks. Mariusz KAMIŃSKI
Mieszka w parafii: ks. Alojzy KUDLIŃSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00; Suchatówka 10:00
Dni powszednie: 7:30, 18:00; Suchatówka czwartek 16:30

Rys historyczny

Pierwsza wzmianka o istnieniu w Gniewkowie kaplicy pochodzi z 1185 roku. Parafia została erygowana w 1303 roku. Obecny kościół zbudowano w stylu gotyckim na przełomie XIII i XIV wieku. Trzy stulecia później przebudowano jego wnętrze i dobudowano wieżę oraz wieżyczkę na sygnaturkę. Kościół został rekonsekrowany 1 września 1976 roku przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Z zabytków uwagę zwracają: ołtarz św. Konstancji w stylu manierystycznym z 1. poł. XVII wieku, ołtarz św. Anny Samotrzeć w stylu barokowym z 2. poł. XVII wieku, pacyfikał z 2. poł. XVII wieku, ołtarz św. Mikołaja w stylu rokoko z 2. poł. XVIII wieku oraz ołtarz główny w stylu regencyjnym z przedstawieniem Chrystusa Ukrzyżowanego datowany na 2. ćw. XVIII wieku.

Święto patronalne:
św. Mikołaj, 6.12
św. Konstancja, 21.10

Inne kościoły i kaplice:
kaplica filialna pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Suchatówce