Parafia GNIEZNO par. pw. bł. Jolenty

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat gnieźnieński II

GNIEZNO par. pw. bł. Jolenty

Dekanat gnieźnieński II

62‑200 Gniezno

ul. Wierzbiczany 10
tel: 61 428 19 28
e-mail: 2gniezno2@parafie.org.pl
www: strona parafii
fb: profil facebook

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Sławomir RACHWALSKI
Rezydent: ks. Marcin MODRZYŃSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 7:30, 9:30, 11:00, 12:15, 18:00, 21:00 (lipiec – sierpień)
Dni powszednie: 8:30, 18:00

Rys historyczny

Parafię erygował 1 lipca 1981 roku kard. Stefan Wyszyński Prymas Polski. Na początku Eucharystie odbywały się w tymczasowej kaplicy. 20 czerwca 1983 roku, podczas swojej drugiej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny, pochodzący z katedry gnieźnieńskiej, pod nowo wznoszony kościół bł. Jolenty, a w listopadzie 1983 roku kard. Józef Glemp dokonał uroczystego jego wmurowania w ścianę kościoła parafialnego. 15 czerwca 2000 roku odbywa się uroczystość poświęcenia nowej świątyni dla parafii bł. Jolenty przez abp. Henryka J. Muszyńskiego, metropolitę gnieźnieńskiego. Autorką projektu kościoła jest inżynier Izabela Klimaszewska. Plan architektoniczny oparty jest na kole, budowla kaskadowo wznosi się w górę, gdzie w najwyższym punkcie znajdującym się nad prezbiterium zbudowana została wieżyczka, na której umieszczony jest krzyż. Do bryły przylega kaplica Matki Bożej Częstochowskiej. Wejścia do świątyni poprzedzone są kruchtami wyłożonymi granitem. Wnętrze kościoła zdobią: witraże w oknach, krzyż w prezbiterium, ołtarz i ambona wykonane z granitu. W ołtarzu głównym obraz patronki bł. Jolenty powstały w pracowni artysty-malarza Piotra Moskala. W nawach bocznych znajdują się kaplice Matki Bożej Fatimskiej i Miłosierdzia Bożego. Świątynia posiada też drugą kondygnację, na której są chóry i balkony dla wiernych.

Święto patronalne:
bł. Jolenta, 15.06