Parafia GNIEZNO par. pw. św. Wawrzyńca

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat gnieźnieński I

GNIEZNO par. pw. św. Wawrzyńca

Dekanat gnieźnieński I

62‑200 Gniezno

ul. św. Wawrzyńca 8
tel: 61 426 15 57
e-mail: 1gniezno8@parafie.org.pl
www: strona parafii

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Franciszek JABŁOŃSKI
Wikariusz: ks. Jacek KRZESIŃSKI
Wikariusz: ks. Łukasz LISIECKI
Rezydent: ks. Łukasz KRUCKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 7:30, 9:00, 10.30, 12.00, 19:00
Dni powszednie: 8:00, 18:00

Rys historyczny

Kościół prawdopodobnie ufundowali dworzanie Bolesława Chrobrego. Pierwszy dokument zawierający zapis na rzecz kościoła pochodzi z roku 1255. Drewnianą świątynię w 1331 roku doszczętnie spalili Krzyżacy podczas napadu na Wielkopolskę. W miejscu dawnego kościoła w XVI wieku postawiono nowy, murowany. Z tego czasu pochodzi czworoboczna wieża nakryta gotyckim dachem w kształcie piramidy. W roku 1896 nastąpiła rozbudowa świątyni: powstały dwie boczne nawy, wzniesiono południową okrągłą wieżę, od północnej strony wybudowano kruchtę, powiększono chór muzyczny i ozdobiono go balustradą. W roku 1917 kościół konsekrował bp Wilhelm Kloske. W latach 1935-1936 następuje dalsza rozbudowa według projektu architekta Lucjana Michałowskiego z Poznania: podniesiono i przedłużono nawy, dobudowano prezbiterium oraz boczne wystające kaplice, które nadały bryle kształt krzyża łacińskiego. W nowej szacie kościół został poświęcony w roku 1936. Wnętrze świątyni zdobi drewniany ołtarz główny z dwoma wysmukłymi pilastrami w stylu jońskim i obrazem patrona – św. Wawrzyńca, po którego bokach stoją figury św. Kazimierza Królewicza i św. Stanisława Kostki. Po obu stronach prezbiterium znajdują się pięknie zdobione zabytkowe stalle. W bocznej nawie północnej mieści się ołtarz z obrazem Bożej Opatrzności. Nad zakrystią znajduje się kapliczka Matki Bożej Częstochowskiej z dwustronnym ołtarzem. W bocznej nawie południowej usytuowana jest kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa z drewnianym ołtarzem i figurą Serca Jezusowego. W tej samej nawie jest jeszcze ołtarz Świętego Krzyża z zabytkowym krucyfiksem. Ściany kościoła zdobią liczne obrazy: Matki Bożej Jasnogórskiej, św. Józefa, św. Judy Tadeusza, św. Antoniego, św. Maksymiliana Marii Kolbego, Miłosierdzia Bożego, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. o. Pio, św. s. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II, bł. ks. Stanisława Kubskiego oraz stacje Drogi Krzyżowej.

Święto patronalne:

św. Wawrzyniec, 10.08

Inne kościoły i kaplice:

kaplica pw. św. Wawrzyńca na cmentarzu św. Wawrzyńca w Gnieźnie
kaplica w Domu Pomocy Społecznej w Gnieźnie
kaplica pw. NSPJ w Domu Sióstr Elżbietanek w Gnieźnie