Parafia INOWROCŁAW par. pw. Imienia NMP

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat inowrocławski II

INOWROCŁAW par. pw. Imienia NMP

Dekanat inowrocławski II

88-100 Inowrocław

ul. Bp. A. Laubitza 9
tel: 52 357 31 31
e-mail: 2inowroclaw4@parafie.org.pl
www: strona parafii

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Dariusz ŻOCHOWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 17:00
Dni powszednie: poniedziałek, środa, piątek 17:30, 18:00 wtorek, czwartek 8:00, 8:30

Rys historyczny

Ta romańska świątynia stanowi najstarszy i najcenniejszy zabytek inowrocławskiej architektury. Wzniesiono ją z ciosanych granitów najprawdopodobniej w końcu XII wieku z fundacji księcia Leszka – wnuka Bolesława Krzywoustego. Od zachodu do budowli przylega potężny kamienno-ceglany masyw wieżowy. Wieże posiadają charakterystyczne dla architektury romańskiej podwójne okna zwane biforiami. Kamienne ciosy, z których wzniesiono północną ścianę świątyni zdobią tajemnicze maski i wizerunki bestii, ewenement w skali kraju, których pochodzenia nie udało się ustalić. Kościół został przebudowany w wieku XIV, później niszczony przez pożary popadł w ruinę, w XVIII wieku przebudowany w stylu barokowym, następnie w 1902 roku odbudowany ze zniszczeń staraniem proboszcza A. Laubitza, z zachowaniem reguł stylu romańskiego. Ponownie konsekrowany w 1929 roku. W okresie okupacji niemieckiej zamieniony na magazyn i pod koniec wojny zniszczony. Kolejne prace rewaloryzacyjne przeprowadzono w latach 50. XX wieku. Od 3 maja 1980 roku świątynia stała się siedzibą nowo erygowanej parafii pw. Imienia NMP, a w 2008 roku została podniesiona do godności bazyliki mniejszej. W ołtarzu głównym znajduje się cenna gotycka rzeźba „Madonna Uśmiechnięta” zwana Królową Nadziei z końca XIV wieku, w murach trzy wspaniałe portale romańskie oraz maski wykute w blokach granitowych. Rzeźba św. Szymona Apostoła pochodzi z XVIII wieku, a rzeźba Chrystusa Bolesnego datowana jest na XVIII wiek.

Święto patronalne:
Imienia NMP, 12.09