Parafia INOWROCŁAW par. pw. św. Barbary i św. Maurycego – Wojskowa

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat inowrocławski II

INOWROCŁAW par. pw. św. Barbary i św. Maurycego – Wojskowa

Dekanat inowrocławski II

88-100 Inowrocław

Al. Kopernika 16
tel: 261 436 233; 523 573 965
e-mail: 2inowroclaw3@parafie.org.pl swietejbarbary@gmail.com
www: strona parafii

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. mjr Władysław Włodarczyk

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 10:00, 12:00
Dni powszednie: 17:00

Rys historyczny

Kościół powstał z inicjatywy płk. Witolda Roszkowskiego, pełniącego funkcję zastępcy komendanta garnizonu w Inowrocławiu. Świątynię wzniesiono w latach 1927-1933. Konsekrowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Gawlinę 2 lipca 1933 roku. W czasie II wojny światowej hitlerowcy urządzili w niej magazyn żywnościowy. Po zakończeniu wojny została przywrócona duszpasterstwu Wojska Polskiego. Kościół zaprojektował architekt Marian Andrzejewski z Poznania. Posiada styl klasycyzującego modernizmu, nawiązując formą do warszawskiej świątyni ewangelicko-augsburskiej projektu architekta Szymona Bogumiła Zuga. Jest to budowla postawiona na rzucie krzyża greckiego z eliptyczną rotundą przy skrzyżowaniu naw, nakrytą monumentalną kopułą zakończoną latarnią, przypominającą swoją formą żołnierski hełm. Pomiędzy ramionami krzyża usytuowane są cztery kapliczki. Wyposażenie i wystrój kościoła nawiązuje do stylu barokowego. Do ciekawych elementów należy ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Berdyczowskiej pędzla Kazimierza Pochwalskiego oraz ołtarze boczne bogato zdobione złoceniami i wykonanymi w drewnie rzeźbami. Uwagę zwraca też oryginalna ambona z 1933 roku w kształcie łodzi z postacią wiosłującego św. Piotra, a także wykonane przez żołnierzy tabernakulum. Na ścianach kościoła widnieją odznaki: 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 2. Pułku Inżynieryjnego, 56. Bazy Lotniczej, WKU Inowrocław

Święto patronalne:
św. Barbara, 4.12