Parafia JANKOWO DOLNE par. pw. św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat gnieźnieński II

JANKOWO DOLNE par. pw. św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza

Dekanat gnieźnieński II

62‑200 Gniezno

Strzyżewo Kościelne 5
tel: 61 427 13 41
e-mail: 2gniezno8@parafie.org.pl
www: strona parafii
fb: profil facebook

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Sebastian HUEBNER

Porządek Mszy św.

Niedziele: 9:30
Dni powszednie: wtorek, czwartek: 17:00, sobota: 17:00

Rys historyczny

Pierwsza świątynia wzniesiona została na przełomie XII i XIII wieku z fundacji ówczesnych właścicieli Jankowa – rodzinę Porajów. Kolejny kościół (oraz zamek) wybudowano z polecenia biskupa krakowskiego Jana Bodzęty (rezydującego w Jankowie), erygowany następnie przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię Skotnickiego. W 1356 roku Jarosław ze Skotnik wybudował kolejną nową świątynię, przy której utworzona zostaje parafia. Pod koniec XVIII wieku parafię zniesiono i przyłączono do Strzyżewa Kościelnego. Ponownie została erygowana 1 stycznia 1988 roku przez kard. Józefa Glempa Prymasa Polski. Eucharystia sprawowana jest obecnie w nowo wybudowanym w latach 1995–2000 kościele parafialnym, poświęconym 29 maja 2000 roku przez abp. Henryka J. Muszyńskiego.

Święto patronalne:
św. Ap. Szymon i Juda Tadeusz, 28.10