Parafia JĘDRZEJÓW, Matki Bożej Łaskawej

parafia

Adres:
28-300 Jędrzejów, ul. Dygasińskiego 96A
tel. 41-386-35-65

Proboszcz:
ks. Franciszek Piwowarczyk, ur. 1954 (Krajków), wyśw. 1979, mian. 2004

Wikariusze:
ks. Tomasz Kubicki, mgr teol., ur. 1982 (Szczukowice), wyśw. 2007, mian. 2021
ks. Marcin Zdon, mgr teol., ur. 1977 (Busko-Zdrój, Bożego Ciała), wyśw. 2003, mian. 2022

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat jędrzejowski

Rys historyczny:
Parafia powstawała w 1986 r. dla potrzeb szybko rozwijającego się jędrzejowskiego osiedla, zwanego Zachodnim. Jej obszar wydzielono z jędrzejowskich parafii Trójcy Świętej i bł. Wincentego Kadłubka.

Msze św. odprawiano najpierw w tzw. kaplicy „Pod Folią”, czyli po prostu w tunelu ogrodniczym. Budowa, jej trudności, pierwsze misje parafialne, a wreszcie nawiedzenie relikwii Drzewa Krzyża Świętego to wydarzenia, które bardzo zintegrowały młodą parafię. Od maja 1990 r. nabożeństwa odprawiano już w nowym kościele, a księża zamieszkali na plebanii. Od tego czasu trwało równoległe realizowanie prac w murach świątyni i wokół niej, dobudowywanie salek parafialnych. Parafię pw. Matki Bożej Łaskawej erygował 10 grudnia 1991 r. bp Stanisław Szymecki.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *