Parafia KACICE, Matki Bożej Częstochowskiej

parafia

Adres:
32-090 Słomniki, Kacice 29a
tel./fax 12-388-39-81

Proboszcz:
ks. Piotr Boś, mgr teol., ur. 1968 (Stopnica), wyśw. 1993, mian. 2010

Rys historyczny:
Parafię Kacice erygował bp Stanisław Szymecki 27 czerwca 1983 r., wydzielając ją z macierzystej parafii w Prandocinie. Wcześniej 27 grudnia 1980 r. dekretem władz diecezjalnych został powołany tutaj ośrodek duszpasterski. W święto Niepokalanego Poczęcia NMP w 1978 r. w prowizorycznej kaplicy w Kacicach odbyła się pierwsza Msza święta.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat słomnicki

Kaplica powstała w budynku dawnej remizy strażackiej.  Budynek urządzono i wyposażono, by mógł pełnić miejsce kultu i służyć do sprawowania nabożeństw. Z czasem kaplicę rozbudowano. W ołtarzu głównym mieści się obraz patronki Matki Bożej Częstochowskiej. Pierwszym proboszczem Kacic został mianowany ks. Marian Fitacz.

Czy wiesz, że…
W Kacicach zachowała się chata drewniana z bali,  kryta słomą, z poł. XVIII w.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *