Parafia KACZANOWO par. pw. św. Marcina

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat wrzesiński II

KACZANOWO par. pw. św. Marcina

Dekanat wrzesiński II

62‑303 Kaczanowo

ul. Kościelna 37
tel: 61 895 89 33
e-mail: 2wrzesnia3@parafie.org.pl
www: strona parafii

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Piotr NOWAK

Porządek Mszy św.

Niedziele: 9:00, 11:00
Dni powszednie: 18:00 (czas letni); 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Parafia powstała przed 1404 rokiem. Pierwsza stojąca tu świątynia w połowie XVIII wieku popadła w ruinę i w latach 1763-1765 wystawiono na jej miejscu drugi drewniany kościół, który później rozbudowano w połowie XIX wieku. Starsza część posiada konstrukcję zrębową, oszalowaną, nowsza jest konstrukcji szkieletowej i również oszalowana. Na kalenicy znajdują się dwie urocze wieżyczki na sygnaturki (większa i mniejsza) zakończone krzyżami. Wnętrze świątyni jednonawowe, w którym zachowało się późnorenesansowe wyposażenie, m.in. ołtarz główny z 1600 roku, XVIII-wieczne ołtarze boczne oraz barokowa chrzcielnica. Cenna jest też płaskorzeźba z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej wykonana w 1852 roku przez Józefa Kalasantego Jakubowskiego pochodzącego z Kaczanowa. Jego autorstwa jest również drewniany słup (zwany kolosem), zwieńczony figurą św. Jana Nepomucena usytuowany przy kościele, na którym znajdują się symbole narodowe i religijne. W latach 2005-2009 został przeprowadzony generalny remont zewnętrzny świątyni i założona iluminacja świetlna.

Święto patronalne:
św. Marcin, 11.11