Parafia KAMIENIEC par. pw. św. Jakuba Apostoła

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat trzemeszeński

KAMIENIEC par. pw. św. Jakuba Apostoła

Dekanat trzemeszeński

62‑235 Trzemżal

Kamieniec 7
tel: 61 415 46 13
e-mail: trzemeszno4@parafie.org.pl

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Ryszard BOROWICZ

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 11:30
Dni powszednie: 9:00, 18:00

Rys historyczny

Parafia założona prawdopodobnie przez klasztor trzemeszeński pod koniec XIII wieku. Świątynię wzniesiono w latach 1722-1724 z fundacji Jana Cieńskiego – zakonnika trzemeszeńskiego. Jest to kościół jednonawowy, orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej, ściany zewnętrzne oszalowane, od wewnątrz z bali, zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Boczne kaplice tworzą rodzaj zamkniętego czworobocznie transeptu, do prezbiterium po obu stronach przywierają wąskie zakrystie. Od zachodu do nawy przylega trójkondygnacyjna wieża konstrukcji słupowo-ramowej z kruchtą w przyziemiu, zakończona dachem ostrosłupowym. We wnętrzu kościoła znajduje się chór muzyczny podparty dwoma słupami z rokokowym prospektem organowym z 2. połowy XVIII stulecia. Nawę od prezbiterium oddziela wygięta belka tęczowa z wyniesioną częścią środkową, na której późnogotycka Grupa Ukrzyżowania z 1. ćw. XVI wieku. Świątynia posiada głównie barokowe wyposażenie. Ołtarz główny pochodzi z czasów budowy kościoła, zdobi go obraz NMP Niepokalanie Poczętej oraz rzeźby świętych. Barokowe ołtarze boczne pochodzą z 2. poł. XVII wieku, w ich środkowych polach widnieją obrazy św. Jakuba Starszego (w południowym) i św. Józefa z Dzieciątkiem (w północnym), ambona późnobarokowa z lat 1722-1724.

Święto patronalne:
św. Jakub Ap., 25.07 (główny patron)
św. Józef, 19.03