Parafia KARGÓW, Matki Bożej Częstochowskiej

parafia

Adres:
28-142 Tuczępy, Kargów nr 64
tel. 41-353-46-06

Proboszcz:
ks. Leszek Bujak, mgr teol., ur. 1970 (Dzierzgów), wyśw. 1995, mian. 2015

Rys historyczny:
Kościół w Kargowie zbudował król Kazimierz Wielki, ale ostatecznie został on przebudowany po II wojnie światowej – podczas odbudowy po zniszczeniach wojennych. Kościół w Kargowie – podobnie jak wiślicka bazylika, był jednym z kościołów ekspiacyjnych fundowanych przez Kazimierza Wielkiego za zamordowanie ks. Marcina Baryczki (którego król kazał utopić w Wiśle). Pierwsza informacja źródłowa o kościele i parafii pochodzi z 1326 r., a kościół zbudowany przez króla był zapewne drugi z kolei.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat stopnicki

Na podstawie dostępnych źródeł uważa się, że pierwszy drewniany kościół istniał w obecnym miejscu już w XIII w. W 1326 r. Kragów na pewno był już parafią, a jej pierwszym wspomnianym w historii plebanem był Bogusław. Istotna zmiana nastąpiła w XIV w. za czasów Kazimierza Wielkiego, który spełniając akt pokuty po zamordowaniu ks. M. Baryczki, ufundował kościół murowany w bliskości Stopnicy. Kościołowi patronował św. Władysław.

Murowana świątynia, wyposażona w trzy ołtarze, podlegała licznym przeobrażeniom, ale dotrwała do czasu gruntownego remontu i przedłużenia w 1937 r. Zburzony podczas II wojny światowej i, pomimo ubóstwa mieszkańców i trudnych czasów, odbudowany w latach 1958-1966 na planie przedwojennego kościoła, został konsekrowany przez bpa Jana Jaroszewicza w 1966 r. Od czasu odbudowy świątynia kargowska nosi tytuł Matki Bożej Częstochowskiej.     

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *