Parafia KIELCE – DĄBROWA, NMP Matki Kościoła

parafia

Adres:
25-900 Kielce, ul. Północna 4
tel. 41-368-66-76

Proboszcz:
ks. Szymon Górski, KHK, dr teol., ur. 1979 (Daleszyce), wyśw. 2004, mian. 2022

Wikariusz:
ks. Grzegorz Kmiecik, mgr teol., mgr lic. prawa kan., ur. 1985 (Kielce, św. Stanisława), wyśw. 2010, mian 2021

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat masłowski

Rys historyczny:
Parafia istnieje od 23 grudnia 1981 r., erygowana przez bpa Stanisława Szymeckiego, ośrodek duszpasterski – od 1971 r. Ogromny zapał ludzi z przełomu lat 70/80-tych, determinacja i wola budowy kościoła, zaowocowały okazałą świątynią w północnych granicach Kielc. 2 października 1988 r. dla mieszkańców parafii Dąbrowa została odprawiona pierwsza Msza św. w murach nowego kościoła pw. NMP Matki Kościoła – od tego momentu zaczyna się nowa historia parafii.

Wspólnota przy kaplicy Matki Bożej Pocieszania
Z tą kaplicą łączą się faktyczne początki parafii. Najpierw ludzie gromadzili się w drewnianej kaplicy  (XIX w., konstrukcji zrębowej), która nadal stoi w pobliżu kościoła. Prawdopodobnie jej budowę ukończono w 1866 r.  Kaplica – od znajdującego się w jej ołtarzu obrazu MB Pocieszenia – przyjęła taki właśnie tytuł. Obecnie ów ponad stuletni obraz ołtarzowy znajduje się w nawie bocznej kościoła w Dąbrowie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *