Parafia KIJE, Św. Piotra i Pawła App.

parafia

Adres:
28-404 Kije, ul. Ks. Władysława Siarkowskiego 4
tel. 41-356-80-16

Proboszcz:
ks. Leszek Kowalczyk, KHM, mgr teol., ur. 1968 (Świniarsko – diec. tarnowska), wyśw. 1993, mian. 2018

Wikariusz:
ks. Dominik Majewski, mgr teol., ur. 1993 (Polichno), wyśw. 2018, mian. 2022

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat pińczowski

Kaplice:
Rębów (pw. MB Częstochowskiej)

Rys historyczny:
We wczesnym średniowieczu miejscowość była własnością książęcą, później przeszła w ręce prywatne. W I poł. XII w. w Kijach mieściła się siedziba kasztelanii czechowskiej. W tym stuleciu powstała parafia i wzniesiono pierwszy kościół w stylu romańskim z kamienia. Do dziś zachowało się kilka elementów – portal, okienko, fragment muru. Utworzony ośrodek kościelny był z pewnością ważny – wiadomo, że rozciągał się aż na 22 miejscowości. W Kijach pracował zawsze duży zespół duchownych – wśród nich kanonicy, scholastyk, prepozyt.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *