Parafia KRAJKÓW, Św. Brata Alberta Chmielowskiego

parafia

Adres:
27-225 Pawłów, Krajków nr 21a
tel. 571-997-542

liczba mieszkańców: 1 550

Administrator:
ks. Wojciech Polit, mgr teol. ur. 1973 (Busko – Zdrój, św. Brata Alberta Chmielowskiego), wyśw. 1999, mian. 2022

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat bodzentyński

Rys historyczny:
Ta młoda parafia między Dębnem, a Bodzentynem w dolinie rzeki Czarna Woda zrodziła się z marzeń tamtejszych górali świętokrzyskich: o świątyni dla siebie i następnych pokoleń, choćby niewielkiej, ale własnej.      

Młoda parafia, nowy kościół
Parafia została erygowana 25 października 1992 r. przez bpa Stanisława Szymeckiego, ale wspólnota parafialna już w latach 80-tych XX w. planowała budowę kościoła. Mury zaczęto wznosić wiosną 1990 r. Pasterka odbyła się w nowej świątyni. Parafia została wyodrębniona z macierzystej Świętomarzy, w niewielkim zakresie z Dębna i Tarczka. Okolice są rolnicze, nastawione na plantację truskawek. Jeśli trafi się dobry rok, truskawki zapewniają względny dochód, znacznie słabiej rozwija się rolnictwo tradycyjne. Wpływ na skalę miejscowego bezrobocia miał upadek okolicznych mleczarni i zakładów w Starachowicach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *