Parafia KRAJNO, Chrystusa Króla

parafia

Adres:
26-008 Górno, Krajno Parcele nr 27
tel. 41-302-31-27

liczba mieszkańców: 2 470

Proboszcz:
ks. Zbigniew Chajski, KHM, mgr teol., ur. 1960 (Kielce, Ducha Świętego), wyśw. 1986, mian. 2016

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat bodzentyński

Wikariusz:
ks. Michał Glin, mgr lic. teol., ur. 1981 (Biała – archidiec. częstochowska), wyśw. 2011, mian. 2017

Rys historyczny:
Parafię w Krajnie erygował bp Augustyn Łosiński w 1920 r.  z macierzystej parafii w Daleszycach. Dużo wcześniej istniała tutaj drewniana kaplica i zabudowania dworskie. Dzisiejszy kościół pw. Chrystusa Króla budowano w latach 1926-1934. Kościół poświęcono w 1934 roku. Wojna spowodowała przerwanie prac. Mimo ciężkich i ubogich lat powojennych, ukończono mury i przykryto dach, wybudowano ogrodzenie i cmentarz. Wnętrze świątyni w  Krajnie zawiera zabytkowe jak i współczesne elementy wystroju. W centrum prezbiterium w ołtarzu głównym znajduje się dębowa figura Chrystusa Króla – patrona parafii. Dawniej zamiast figury prezbiterium  zdobił zabytkowy ołtarz Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, pochodzący ze starej kaplicy. Na ścianach możemy podziwiać dwa  odrestaurowane zabytkowe obrazy. Jeden z nich przedstawia św. Andrzeja Apostoła – dawniej stanowił zasuwę ołtarza Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej; drugi – to Chrzest Jezusa w Jordanie. Z miejscowego drewna lipowego powstała Droga Krzyżowa, składająca się nie z czternastu a, a z piętnastu stacji. Ostatnią stację – Zmartwychwstanie Pana Jezusa – ufundował bp Mieczysław Jaworski. Zwieńczeniem prac  było poświęcenie kościoła przez bpa Kazimierza Ryczana, przy udziale bpa Mieczysława Jaworskiego 23 września 2000 r.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *