Parafia Michów, pw. Wniebowzięcia NMP

parafia

Diecezja: Archidiecezja Lubelska

Dekanat: Dekanat michowski

Wezwanie: Wniebowzięcia NMP
Liczba wiernych: 3948
Erygowana: 1638 rok
Odpust: Wniebowzięcia NMP – 15.08
Msze święte: niedziele: 9:15, 12, 17
Dębiny: 8 Meszno: 10:30
dni powszednie: 7, 7:30
Kancelaria: czynna w dni powszednie 8 – 9 i 16-17
Adres: ul. Partyzancka 5
21-140 Michów
Telefon:
Księża : Brodziak Jan
Lipiński Grzegorz
Historia parafii: Nie można ściśle określić daty powstania parafii. Miejscowość jest wzmiankowana jako wieś pod koniec XV w., wzmianka o par. pojawiła się w dokumentach w 1562 r. Przyjmuje się więc lata 1531-62 jako czas jej powstania. Poprzednio miejscowość należała do par. Rawa ( wieś w par. Rudno). Uposażyła ją rodzina Michałowskich. W czasie reformacji byli tu kalwini, jednak nie zajęli oni k-ła prafialnego, lecz pod koniec XVI w. posiadali już własną świątynię. Na pocz. XVII w. przy k-le par. powstała szkoła i szpital dla ubogich ( w XIX w., nazwany był domem schronienia dla starców ). W 1747 r. właścicielka Michowa, Ewa Szaniawska, podarowała go Jezuitom lubelskim. Byli jego właścicielami do czasów kasaty zakonu. Przy k-le istniała też biblioteka licząca w XVIII w. 97 dzieł. W XVIII i na pocz. XIX w. na terenie par. były 3 kaplice dworskie. W pracy duszpasterskiej pomagało bractwo różańcowe i III zakon św. Franciszka.
Przed 1805 r. Michów był w archidiakonacie lubelskim diecezji krakowskiej, później w dek. Parczew, Kazimierz, Lubartów i obecnie od 23.09.92 r. jest siedzibą dekanatu.
Z parafii pochodzi bp Ryszard Karpiński
Kościół:
Miejscowości: Budki, Ciotcza, Dębiny, Gródek, Łukawka, Łukowica, Meszno, Miastkówek, Michów os., Natalin, Rudzienko I, Rudzienko II, Rudzienko kol., Składów, Trzciniec, Wólka Michowska, Wypnicha, Zabór, Zagóźdź,

źródło: https://archidiecezjalubelska.pl/parafia/?id=102174

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *