Parafia MOSKORZEW, Św. Małgorzaty dz. m.

parafia

Adres:
29-130 Moskorzew nr 182
tel. 34-354-20-15

Proboszcz:
ks. Zbigniew Chłosta, mgr teol. ur. 1969 (Biechów), wyśw. 1994, mian. 2016

Kaplice:
Chlewska Wola (pw. MB Różańcowej)

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat szczekociński

Rys historyczny:
Przy trasie wiodącej z Jędrzejowa do Katowic stoi gotycki Kościół z górującą wieżą. Fundatorem Świątyni dedykowanej Św. Małgorzacie był ok. 1380 r. Klemens z Moskorzewa herbu Pilawa, podkanclerzy koronny i kasztelan wiślicki. W 2. poł. XVI w. Kościół przejęli kalwini, a następnie arianie. Po odzyskaniu go przez katolików miejscowi właściciele Potoccy w okresie od 1882 do 1906 r. poddali go gruntownej restauracji. W latach 1926–1988, jak również w ostatnim dziesięcioleciu Świątynia przeszła kolejne remonty Kościół jest murowany z cegły, nawa trójprzęsłowa, prezbiterium węższe i nieco niższe, dwuprzęsłowe. Od południa posiada dobudowaną ok. 1900 r. kaplicę. Ołtarz główny z 1. poł. XVIII w. Boczne ołtarze pochodzą z ok. 1637 r. i 1700 r. W kościele znajdują się kamienne epitafia z XVI i XVII w. Zachowały się oryginalne gotyckie drzwi żelazne z napisem informującym o fundacji oraz datą 1380 r. i herbem Pilawa.

Czy wiesz, że…
Niedaleko kościoła znajduje kompleks budynków po dawnym dworze, tzw. murowaniec, wzniesiony przez Moskorzewskich – tutejszych dziedziców na przełomie XIV i XV w. W XVI w. po przejęciu kościoła przez arian, miała się w nim mieścić szkoła ariańska. Obok stoi mocno nadgryziony zębem czasu modrzewiowy dwór Potockich z XVIII w. Dookoła rozciąga się widok na stary ogród. Przy stawie – figura Św. Jana Nepomucena. Klemens z Moskorzewa, podkanclerzy koronny i kasztelan wiślicki, uczestniczył w wyprawie chrystianizacyjnej na Litwę z królem Władysławem Jagiełłą. Brał także udział w zakładaniu Akademii Krakowskiej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *