Parafia NIEGARDÓW, Św. Jakuba Ap.

parafia

Adres:
32-104 Koniusza, Niegardów nr 29
tel. 12-386-93-02

Proboszcz:
ks. Marek Piasecki, mgr teol., ur. 1966 (Jędrzejów, Trójcy Świętej), wyśw. 1991, mian. 2008

Kaplice:
Dalewice (pw. Nawiedzenia NMP)

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat słomnicki

Rys historyczny:
Historia Niegardowa (powiat Proszowice, gmina Koniusza) i parafii związana jest z pierwszym na ziemiach polskich klasztorem sióstr benedyktynek w pobliskich Staniątkach. Początki parafii sięgają I poł. XIII w. Wieś była własnością rodu Gryfitów, a następnie dzięki nadaniu Klemensa z Ruszczy – kasztelana krakowskiego, przeszła na własność klasztoru staniąckiego. Miejscowość należała do klasztoru aż do I rozbioru Polski. Ksieni klasztoru – Wizenna była córką Klemensa. Kasztelan ufundował pierwszy kościół w Niegardowie w 1244 r.

W 1578 r. z fundacji ks. kan. Jana Rembieszewskiego herbu Jastrzębiec powstała w Niegardowie murowana świątynia. Budowę zakończył ks. kan. Jakub Wojankowski, a kościół konsekrował w 1605 r. bp kamieniecki Paweł Wołucki. Świątynia posiada prezbiterium prostokątne, zamknięte pół­kolistą apsydą. Współfundatorem jednego z ołtarzy bocznych Jan Czeski – właściciel majątku ziemskiego w sąsiedniej miejscowości, mąż Zofii Czeskiej, późniejszej założycielki zakonu sióstr prezentek.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *