Parafia NIZINY, Św. Stanisława b. m.

parafia

Adres:
28-142 Tuczępy, Niziny nr 71
tel. 660-096-600

Proboszcz:
ks. Krzysztof Wieczorek, mgr teol., ur. 1969 (Kielce, Chrystusa Króla), wyśw. 1995, mian. 2015

Rys historyczny:
Początków kościoła w Nizinach należy szukać w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy to ksiądz z parafii Tuczępy, na prośbę mieszkańców Nizin w każdą niedzielę odprawiał Mszę Św. w ich wiosce w punkcie katechetycznym. Z czasem zrodziła się myśl, by wybudować kaplicę. Staraniem proboszcza ks. Romana Słomy w sierpniu 1975 r. uzyskano zgodę od władz wojewódzkich w Kielcach na budowę kaplicy w Nizinach. Dwa lata później rozpoczęto jej wznoszenie. Plac pod nową inwestycję poświęcił bp Jan Gurda w maju 1977 r., a w czerwcu ordynariusz kielecki bp Jan Jaroszewicz oddelegował ks. Henryka Furtaka do budowy kaplicy. Decyzją bp. Jaroszewicza utworzony został również samodzielny rektorat z wiosek: Niziny, Jarosławice i Januszkowice. Kaplicę, projektu inż. Zdzisława Wieka z Kielc, postawiono w ciągu dwóch lat. Budowlę w stanie surowym w 1979 r. poświęcił bp Jan Gurda. Wiosną 1981 r. przystąpiono do budowy plebanii. Kilka miesięcy później bp Stanisław Szymecki erygował w Nizinach parafię. We wrześniu 1986 r., po uzyskaniu zezwoleń poświęcony został nowy cmentarz. Dokonał tego bp Stanisław Szymecki. Dwa lata później parafia wzbogaciła się o nowe dzwony.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat stopnicki

Odpust: Św. Stanisława – 8 maja

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *