Parafia OBICE, Dobrego Pasterza

parafia

Adres:
26-026 Morawica, Obice, ul. Słoneczna 1
tel. 41-311-86-20

Proboszcz:
ks. Jacek Godzisz, mgr lic. teol., ur. 1975 (Sokolina), wyśw. 2000, mian. 2020

Rys historyczny:
Kościół w Obicach pw. Dobrego Pasterza, wybudowano w latach 90-tych XX w. na Górze Bzowej, w okolicy słynącej z garncarskich tradycji. Parafia została erygowana dekretem bpa Stanisława Szymeckiego 10 sierpnia 1989 r. Wydzielono ją z parafii Lisów i Chomentów.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat morawicki

Już w 1981 r. w prywatnych domach odprawiano pierwsze Msze święte. W1984 r. bp Mieczysław Jaworski poświęcił plac pod budowę nowego kościoła. Dzięki przedsiębiorczości pierwszego duszpasterza śp. ks. Stanisława Śliwińskiego, skompletowano dokumenty i rozpoczęto gromadzenie materiałów budowlanych. W 1986 r. bp Stanisław Szymecki wmurował kamień węgielny. Projektantami kościoła byli Teresa Strzelecka i Kazimierz Detko.

Kościół jest jednonawowy, z przylegającą zakrystią, wyposażenie współczesne. Obok dzwonnica  trzema dzwonami. W ołtarzu głównym – figura Dobrego Pasterza, obok – figury apostołów: św. Piotr, św. Pawła. Prezbiterium z figurami to połączenie stiuku, marmuru, kamiennych głazów. Projektantem i wykonawcą ołtarza oraz wielu elementów wystroju kościoła (m.in. Drogi Krzyżowej) jest krakowski rzeźbiarz Jan Funek. W 1990 r. został poświęcony cmentarz.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *