Parafia OBLEKOŃ, NMP Królowej Świata

parafia

Adres:
28-133 Pacanów, Oblekoń 118a
tel. 41-379-94-76

Proboszcz:
ks. Lucjan Sańpruch, KHW, ur. 1964 (Kielce, Św. Józefa Robotnika), wyśw. 1990, mian. 2010

Rys historyczny:
W Oblekoniu w 1957 r. zbudowano prowizoryczną kaplicę. Parafię erygował bp Czesław Kaczmarek 12 lipca 1957 r. Nowa wspólnota została wyodrębniona z parafii Świniary  i Pacanów. Przez wiele lat mieszkańcy okolicznych wsi spotykali się na wspólnej modlitwie, nabożeństwach i Eucharystii w kaplicy. Myśl o budowie kościoła dojrzała pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Prace budowlane rozpoczęły się w 1979 r. Dziesięć lat później świątynia została ukończona świątynia jest wybudowana góralskim stylu

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat stopnicki

Czy wiesz, że…
Według niektórych źródeł nazwa miejscowości Oblekoń od tego iż nad Wisłą wśród mokradeł, miał się znajdować obóz Władysława Łokietka, który walczył o tron Polski z Wacławem II. Do tego obozu można było się dostać tylko na koniu oblepionym błotem ze względu na podmokły teren i mokradła, , które się wokół niego znajdowały.

Odpust: MB Królowej Świata – 31 maja

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *