Parafia OLESZNO, Wniebowzięcia NMP

parafia

Adres:
29-105 Krasocin, Oleszno, ul. Kielecka 6
tel. 41-391-80-13

Proboszcz:
ks. Jacek Szymański, ur. 1964 (Sędziszów), KHW, wyśw. 1990, mian. 2012

Wikariusz:
ks. Mariusz Rozin, mgr lic. teol., ur. 1973 (Kielce, św. Franciszka), wyśw. 2001, mian. 2021

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat włoszczowski

Rys historyczny:
Parafia powstała prawdopodobnie na początku XIV w. Pierwotny drewniany Kościół parafialny wzniesiony został w Chotowie i pod koniec XIV w. był on bliski ruiny. Jak zaznacza w swojej książce „Zarys dziejów parafii Oleszno” ks. Tadeusz Przybylski, parafia ta należała do najstarszych na ziemiach Polski. Oleszno trafia na karty historii w XVII w., kiedy to od rodziny Szafrańców ks. Adam Szypowski, kanonik krakowski, nabył okoliczne ziemie. On też powziął myśl, aby w Olesznie wybudować Kościół. Spadkobiercy ks. Szypowskiego nie mogąc sprostać zapisom fundacyjnym, sprzedali wieś ks. Mikołajowi Szyszkowskiemu, późniejszemu biskupowi warmińskiemu, stawiając warunek, aby nowy nabywca wyasygnował pewną sumę pieniędzy na wzniesienie kościoła. Do tego zobowiązania dopisał się wuj ks. Mikołaja – bp krakowski Marcin Szyszkowski. Wkrótce podjęto starania o uzyskanie pozwolenia na budowę. 3 września 1627 r. abp gnieźnieński Jan Wężyk podpisał dekret zezwalający na budowę Świątyni w Olesznie. Niestety rychła Śmierć biskupów Mikołaja i Marcina zniweczyła ich plany. Dopiero następny właściciel, po uporządkowaniu spraw majątkowych zgodnie z odpowiednimi zapisami, zaczął ok. 1650 r. wznosić kościelne mury. Dwa lata później wieś odstąpił Stanisławowi Podoskiemu, wraz z obowiązkiem kontynuowania budowy. Kolejni dziedzice Oleszna: Mikołaj i Teresa Podoscy doprowadzili prace do końca, upiększając Kościół i odpowiednio go wyposażając. Akt erekcyjny Świątyni został wydany przez abp. gnieźnieńskiego Andrzeja Olszowskiego 15 stycznia 1677 r. Dzięki staraniom dziedziczki łaskami słynący obraz Matki Bożej z Chotowa został przeniesiony do nowej świątyni w 1680 r. Kościoła w Olesznie nie ominęły tragedie: w 1732 r. uderzył weń piorun, powodując pożar drewnianego dachu. Nieremontowana Świątynia chyliła się ku upadkowi, a łaskami słynący obraz Maryi wrócił do kościoła w Chotowie. Został on zwrócony w 1765 r. Kościół w Olesznie przez wiele lat był traktowany jako Kościół filialny Świątyni w Chotowie. Dopiero w XVIII w. do Oleszna przeniósł się pierwszy proboszcz. Kościół w Chotowie formalnie przestał istnieć w 1789 r. Wczesnobarokowa Świątynia w Olesznie jest murowana. Nawa prezbiterium jednoprzęsłowa, zamknięta apsydą. W głównym ołtarzu znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Kiedyś był przyozdobiony koronami. Ale w nocy z 20 na 21 lipca 1983 r. zostały skradzione. Ponownie obraz koronował bp Stanisław Szymecki 11 lipca 1985 r. Na terenie parafii znajdują się kaplice: cmentarna w Olesznie z 1890 r. oraz w Świdnie z 1920 r.

Odpusty: Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia
MB Szkaplerznej – w niedzielę po 16 lipca

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *