Parafia OSTROWO par. pw. MB Szkaplerznej

parafia

Podstawowe informacje o parafii

Diecezja: Archidiecezja gnieźnieńska

Dekanat: Dekanat gniewkowski

OSTROWO par. pw. MB Szkaplerznej

Dekanat gniewkowski

88‑140 Gniewkowo

Ostrowo k. Gniewkowa 21
tel: 52 351 22 94
e-mail: gniewkowo6@parafie.org.pl

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Marcin MALAGOWSKI

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 11:00, 15:00
Dni powszednie: 17:30

Rys historyczny

Parafia powstała prawdopodobnie na początku XVI wieku. Pierwszy drewniany kościół zbudowano ok. 1550 roku. Około roku 1628 zaczęto budowę drugiego kościoła z fundacji Pawła Szczawińskiego – kasztelana (później wojewody) inowrocławskiego. W roku 1751 stanęła kolejna świątynia z inicjatywy Konstancji Garczyńskiej. W 1892 roku wzniesiono świątynię murowaną o skromnych neogotyckich cechach. W ołtarzu głównym usytuowany jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zasuwany wizerunkiem św. Anny. Po bokach ustawione są rzeźby świętych. Lewy boczny ołtarz boczny poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, prawy – Aniołowi Stróżowi. Z innych zabytków uwagę zwracają: kamienna barokowa chrzcielnica z przełomu XVII i XVIII wieku z zasuwaną kopułą zwieńczoną krzyżem, stacje Drogi Krzyżowej z roku 1760, przepiękna trybowana barokowa monstrancja z cechą miejską Torunia i ozdobiona czworolistną stopą, na której znajduje się popiersie NMP i Chrystusa. Na chórze muzycznym znajdują się organy zbudowane przez firmę Hoffmana z Poznania w 1896 roku, które służą kościołowi do dnia dzisiejszego.

Święto patronalne:
MB Szkaplerzna, 16.07