Parafia pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego DOMACYNY

www.domacyny.opw.pl, e-mail: domacyny@opw.pl

Diecezja: Diecezja sandomierska

Dekanat: Dekanat baranów sandomierski

Wieś Domacyny istnieje co najmniej od XVIII w. Przynależała wówczas do parafii Baranów Sandomierski. W początkach XX w. wybudowano w niej kaplicę dojazdową, którą powiększono w 1958 r. wg planów arch. Mieczysława Zybury (obecnie budynek nie jest użytkowany). W 1963 r. ordynariusz tarnowski bp J. Ablewicz powołał do istnienia placówkę duszpasterską dla wiernych z Domacyn, Zadusznik, Przykopa i Mórg, wydzielając te wioski z parafii Baranów Sandomierski, Padew Narodowa i Gawłuszowice. Obowiązki duszpasterskie przy kaplicy podjął ks. Kazimierz Krawczyk. Parafia Domacyny została erygowana 20 września 1972 r. przez bp J. Ablewicza. Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego zbudowany został w latach 1982-1998 wg projektu dra Aleksandra Böhma oraz planów konstrukcyjnych inż. Bogusława Brągiela. Budową kierowali Walenty Chwałek oraz Michał Anioł ze Starego Wiśnicza. Prace budowlane miały na celu przygotowanie do użytku liturgicznego tzw. kościoła dolnego. Uroczystego poświęcenia dolnego kościoła dokonał bp E. Frankowski 1 lutego 1994 r., natomiast kościoła górnego bp W. Świerzawski 10 września 2000 r. Prace nad upiększeniem świątyni i otoczenia kontynuowali kolejni proboszczowie: ks. Karzysztof Maziarz i ks. Władysław Jabłoński. Świątynia stanowi przykład późnej architektury modernistycznej. Oprócz właściwego kościoła zawiera kościół dolny i sporych rozmiarów kaplicę. Jednorodna, choć niesymetryczna, przestrzeń nawy otoczona jest krzywiznami i załamaniami ścian, nadających kościołowi charakter niemal rzeźby. Strzelisty dach w formie namiotu, z nieregularnym „pęknięciem” okna wzdłuż kalenicy, zakończony jest kolejnym, okrągłym świetlikiem, wpuszczającym snop światła na prezbiterium. Front kościoła wznosi się ku górze, a krzywizna ściany i dach imitują żeglującą łódź. Wyposażenie świątyni jest skromne i raczej tradycyjne.

Msze święte:
– w niedziele i święta: 8.00, 10.30, 15.30 (Wielki Post, maj, październik)
– w dni powszednie: 18.00, zimą 17.00
– w święta państwowo zniesione: 8.00, 18.00, zimą 17.00.

Proboszcz – Ks. mgr Władysław Jabłoński

źródło: https://diecezjasandomierska.pl/domacyny-przemienienia-panskiego/