Parafia Prawno, pw. św. Anny

parafia

Diecezja: Archidiecezja Lubelska

Dekanat: Dekanat opolski

Wezwanie: św. Anny
Liczba wiernych: 1052
Erygowana: 1920 rok
Odpust: św. Anny – niedziela po 26.07
Msze święte: niedziele i święta: 9, 11
dni powszednie: 8
Kancelaria: czynna w dni powszednie 8 – 9
Adres: Prawno 23
24-340 Józefów n. Wisłą
Telefon: 81 828 65 05
Księża : Podlodowski Wiesław
Historia parafii: Na pocz. XVII w. fundatorem nowej placówki duszpasterskiej w Prawnie był Abraham Sieniński. Kościół został uposażony 2,5 łana pola. Uposażenie to zostało powiększone w 1659 r. W polowie XIX w. do k-ła należało ponad 100 mórg ziemi, ale po konfiskacie przez carat pozostało tylko 6. Już w XVII w. Przy k-le funkcjonowała szkoła prowadzona przez bakałarza. W okresie przedrozbiorowym istniała tu również niewielka biblioteka. W tym czsie par. należała do archidiakonatu zawichojskiego ( dekanat Urzędów ). Od 1867 r. kościół w Prawnie był filią par. Rybitwy. W 1920 r. par. została ponownie erygowana przez bpa Mariana Fulmana i weszła w skład dekanatu opolskiego. W czasie II wojny światowej wielką tragedię przeżyła wieś Graniczna ( została spalona przez Niemców, a ludność wymordowano). W archiwum są przechowywane akta metrykalne z XVIII w. Są tu również księgi wizytacji biskupich i dziekańskich.
W 1908 r. w pobliżu kościoła wzniesiono plebanię z białego kamienia. Jej gruntowny remont przeprowadzono w latach 1998-99.
Kościół:
Miejscowości: Chruślanki Mazanowskie, Dębniak, Graniczna, Mariampol, Mazanów, Michałów, Miłoszówka, Pielgrzymka, Pocześle, Prawno, Stasin,

źródło: https://archidiecezjalubelska.pl/parafia/?id=102213

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *