Parafia PRZYŁĘK SZLACHECKI, Św. Jana Chrzciciela

parafia

Adres:
42-445 Szczekociny, Przyłęk nr 34A
tel. 500-277-738

Proboszcz:
ks. Wojciech Czekaj, mgr teol., ur. 1968 (Sieciechowice), wyśw. 1994, mian. 2018

Rys historyczny:
Pierwszy drewniany Kościół został wzniesiony w Przyłęku Szlacheckim w 1412 r. Wybudowali go i uposażyli Jan Prandota i Jan Wyżga, właściciele tych ziem. Parafię erygował rok później biskup krakowski Wojciech Jastrzębiec. W 2. poł. XVI w. Świątynia została zamieniona przez burgrabiego krakowskiego Mariana Przyłęckiego na zbór ariański. Obecny, murowany Kościół został wzniesiony w latach 1774–1780 z fundacji Justyny z Raczyńskich Moszczeńskiej. Kruchtę dobudowano po 1810 r. Dziesięć lat później Świątynia została otoczona murem z dwiema dzwonnicami we frontowych narożach. Kościół konsekrował 20 września 1881 r. bp Tomasz Kuliński. Świątynia była kilkakrotnie odnawiana, m.in. w 1886 i 1906 r. Jej dach został pokryty blachą w 1973 r. Kościół jest późnobarokowy, nawa trójprzęsłowa, z kaplicami po bokach, prezbiterium jednoprzęsłowe, zakończone półkoliście. Ołtarz główny rokokowy, podobnie jak ołtarz w kaplicy wschodniej. Ołtarz w kaplicy zachodniej pochodzi z XIX w. W 1971 r. przeprowadzono remont organów. W 2003 r. przebudowano prezbiterium i wykonano nowy ołtarz. Odnowione zostały elewacje, położono nowe tynki, które pomalowano. Wyremontowano także dach Świątyni oraz mur wokół niej. W 2006 r. przystąpiono do remontu wieży kościoła, którą w 2007 r. pokryto blachą miedzianą  

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat szczekociński

Odpusty: Narodzenia św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca
św. Franciszka Ksawerego – 3 grudnia

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *