Parafia PSARY, Matki Bożej Pięknej Miłości

parafia

Adres:
26-010 Bodzentyn, Psary – Stara Wieś nr 49A
tel. 41-311-52-02

Proboszcz:
ks. Adam Bujek, mgr teol., ur. 1963 (Kock – diec. siedlecka), wyśw. 1991, mian. 2020

Rys historyczny:
Stosunkowo młoda parafia w Psarach posiada dwie patronki: główną – Matkę Bożą Pięknej Miłości i św. Rozalię, co to broni od nawałnic, czczoną w okolicy z pokolenia na pokolenie.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat bodzentyński

Kościół z kapliczki św. Rozalii
Początki to przełom lat 70/80-tych XX w. i podział parafii pw. św. Stanisława w Bodzentynie. To właśnie do dość odległego kościoła w Bodzentynie  chodzili przez długie wieki dzisiejsi parafianie z Psar – okoliczni drobni rolnicy, specjalizujący się głównie w uprawie soczystych truskawek. W 1979 r. ks. Stanisław Klocek, proboszcz z Bodzentyna zdecydował o zaadaptowaniu kaplicy w Psarach na potrzeby przyszłego kościoła. W 1984 r. bp Jan Gurda poświęcił budowaną świątynię i wmurował kamień węgielny. Dekretem z 1986 r. bp Stanisław Szymecki, ówczesny ordynariusz kielecki, erygował parafię w Psarach pw. Matki Bożej Pięknej Miłości.

Kościół jest niewielki, niemniej posiada wszystko to, co potrzebne do sprawowania kultu religijnego. Okna zdobią witraże, w ołtarzu głównym na bazie marmuru – scena Ukrzyżowania, w obrazie na ścianie bocznej – wizerunek Matki Bożej Pięknej Miłości. W planach jest dobudowanie wieży, tak, aby świątynia była widoczna z daleka i nie ginęła między zabudowaniami przy drodze. Po prawej stronie głównego wejścia przylega jakby dodatkowa kaplica – „stare” miejsce kultu św. Rozalii, wchłonięte przez kościół parafialny.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *