Parafia ROKITNO, Św. Marii Magdaleny

parafia

Adres:
42-445 Szczekociny, Rokitno nr 66
tel. 693-770-800

Proboszcz:
ks. Józef Szymański, KHM, ur. 1950 (Sędziszów), wyśw. 1974, mian. 1994

Kaplice:
Jeziorowice (pw. MB Nieustającej Pomocy)

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat szczekociński

Rys historyczny:
O istnieniu kościoła w Rokitnie pozwalają przypuszczać wzmianki z 1257 r. – Bolesław Wstydliwy ofiarował wówczas  klasztorowi klarysek w Zawichoście wieś kościelną Rokitno. Gdy Tatarzy zniszczyli Zawichost, wieś Rokitno stała się własnością klasztoru w Krakowie. Ks. Wiśniewski w swoim „Historycznym opisie” zaznacza, że w poł. XV w. był w Rokitnie  kościół drewniany.

Z zapisu wizyty kanonicznej z 1748 r. wynika, iż po spaleniu dawnego kościoła ks. prob. S. Kromer budował kościół drewniany w latach 1624-1629, z czterema ołtarzami. W głównym znajdował się łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia, ofiarowany przez ksienię Stanisławską. Świątynia spłonęła w 1877 r., z resztek ocalonych materiałów wybudowano plebanię.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *