Parafia SIEROSŁAWICE, Matki Bożej Częstochowskiej

parafia

Adres:
32-120 Nowe Brzesko, Sierosławice nr 59
tel. 12-385-23-16

Proboszcz:
ks. Zbigniew Janiczek, Sch. P., mian. 2011, KHK

Rys historyczny:
W latach 1946-1948, na wzniesieniu, wybudowana została mała kaplica. W niej, w każdą niedzielę oraz święta odprawiana była Eucharystia przez księdza, który przyjeżdżał z Hebdowa. Taki stan trwał przez wiele lat. Budowę kościoła rozpoczęto w 1974 r., poświęcony został 10 maja 1978 r., a erygował parafię 12 września 1982 r. bp Stanisław Szymecki. Parafia został wydzielona z macierzystej parafii w Hebdowie oraz parafii Książnice Wielkie i Bobin. Kościół został konsekrowany, w 2003 r. przez bpa Kazimierza Ryczana. Wnętrze kościoła zostało otynkowane i pomalowane, zakupiono stacje Drogi Krzyżowej oraz wyposażenie świątyni, nowy wygląd otrzymało prezbiterium.

Diecezja: Diecezja kielecka

Dekanat: Dekanat proszowicki

Czy wiesz, że…
Po raz pierwszy Sierosławice wymienione zostały  w dokumencie z połowy XIII w. W tym czasie nosiły nazwę: Siroslawicze. W kolejnych dokumentach zapisana została zmieniona nazwa miejscowości: w XIV w. – Zeroslawicce, Zeroslaviccze, Syroslawycze – 1490 r. i Schiroslawycze – 1529 r.

W okresie reformacji, pod koniec XVI w. Sierosławice były jedynym na ziemi brzeskiej ośrodkiem reformacji. Wyznanie biorąc przykład z właścicieli tych ziem, zmieniła duża część miejscowej ludności.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *